img_3307_1024x683Echipa U19 a Ardealului Cluj a terminat în forţă prima parte a sezonului din Liga Elitelor, câştigând cu 7-2 meciul cu Olimpia Satu Mare, din etapa a 16-a a campionatului.

Ultimul joc oficial al anului a fost controlat autoritar de către elevii lui Călin Moldovan, soarta celor trei puncte fiind cunoscută încă de la pauză, clujenii conducând cu 4-1. Repriza a doua s-a derulat după acelaşi scenariu, cu Ardealul mult mai prezentă în jumătatea oaspeţilor, în final vicecampioana României reuşind să câştige cu 7-2.

Andrei Cordea a dat cinci goluri în meciul de astăzi, acesta repetând performanţa din jocul trecut de la Timişoara, când a reuşit tot o “manita”, Bococi şi Hociung marcând celelalte goluri în poarta sătmărenilor.

“Păcat că se termină campionatul, pentru că acum suntem la un nivel bun de exprimare din punct de vedere al jocului şi al efortului şi sunt foarte mulţumit de acest final. Urmează acum pregătirea de iarnă, în care vrem să punem şi mai bine lucrurile la punct pentru ca în vară să fim acolo unde ne-am obişnuit în ultimii ani. Ca întotdeauna, vrem locul întâi. Se poate un retur mai bun pentru că am avut şi ghinion, am făcut şi greşeli, parcă ni s-au întâmplat toate nouă în acest sezon, dar tot e bine că suntem acolo în faţă. Să amintesc doar de un gol primit în minutul 95, apoi de un autogol la Târgu Mureş fără ca adversarul să pună presiune pe noi sau la Timişoara, când am pierdut dintr-un penalty şi am ratat opt ocazii singur cu portarul. Am pierdut extrem de uşor multe puncte”, a declarat antrenorul Ardealului U19, Călin Moldovan.

Echipa sa a terminat anul 2016 pe locul trei în clasament, cu 16 goluri marcate în ultimele două meciuri, etapa trecută clujenii câştigând cu 9-2 pe terenul ultimei clasate, LPS Banatul.