IMG_1327_1200x800CFR Cluj a obţinut o victorie importantă mai ales pentru moral, 1-0 cu ASA Târgu Mureş, după o partidă în care cele două formaţii s-au blocat una pe cealaltă aproape permanent. Singurul gol a fost reuşit de Brian Nouvier, care a trimis în poartă o minge ajunsă cu noroc la el.

Miza acestui meci din etapa a 25-a, mult mai mare pentru mureşeni, a dus la un joc încâlcit încă de la început, oaspeţii încercând în primul rând să nu primească gol, în timp ce elevii lui Toni Conceicao au părut mai degrabă speriaţi de adversarul avut în faţă. Unica ocazie demnă de semnalat în primele 45 de minute a fost un şut-centrare al lui Păun, reţinut cu emoţii de către Stăncioiu.

A doua repriză a început cu o ratare importantă a lui Petrucci, care a tras pe lângă poarta mureşeană din poziţie bună, după 10 minute fiind rândul lui Mutu să treacă pe lângă gol, şutul “Briliantului” fiind respins cu piciorul de către Marc. Meciul a intrat, mai apoi, din nou în letargia caracteristică primei reprize, însă doar până în minutul 74, atunci când Nouvier, intrat în locul lui Păun, a înscris cu un şut pe lângă Stăncioiu din interiorul careului, mingea sărind la el după un şut deviat al lui Petrucci.

ASA a alergat apoi după golul egalizator, însă doar Buş a fost cel mai aproape de a aduce un punct echipei sale, din păcate pentru fostul “U”-ist Marc fiind la post la ocazia din minutul 84, acelaşi minut în care Cristi Bud a redebutat în tricoul CFR-ului. Feroviarii s-au impus cu 1-0 şi au urcat pe locul 9 în clasament, în timp ce mureşenii stau la mâna celor de la CSMS Iaşi pentru a putea intra în play-off.

CFR Cluj: Marc – T. Lopez, Larie, A. Mureşan, Camora – Nascimento (90′ Goian), Petrucci, Ruiz – V. Bruno, Cr. Lopez (84′ Bud), Păun (66’ Nouvier). Antrenor: Antonio Conceicao

ASA Târgu Mureş: Stăncioiu – Matei, Ivan, M. Constantin, Brandan – N’Doye (81′ Buş), G. Mureşan – Gorobsov (60’ Ciolacu), Mutu (60’ Jazvic), Voiculeţ – Ţucudean. Antrenor: Petre Grigoraş