CFR Cluj s-a impus în meciul cu ACS Poli Timişoara, 1-0, disputat în etapa a 21-a a Ligii I şi a obţinut, şi matematic, calificarea în play-off.

Cu selecţionerul Cosmin Contra în tribunele din Gruia, ardelenii au bifat cele trei puncte după o primă repriză perfectă, lăsând la o parte fotbalul ofensiv, însă, în ultimele 45 de minute.

Feroviarii au început în forţă meciul din Gruia, hotărâţi să le şteargă din memorie fanilor prestaţia din tur, atunci când au primit patru goluri la Timişoara. Camora, Djokovic, Omrani şi Păun au ratat, însă, patru ocazii mari în primele 30 de minute, singura problemă părând să fie doar minutul în care ardelenii urmau să deschidă scorul.

Şansele uriaşe irosite apoi de Păun şi Djokovic au anunţat, până la urmă, golul lui Vinicius din prelungiri, iar alb-vişiniii erau şi matematic în play-off, în faţa uneia, totuşi, dintre cele mai scăzute asistenţe în Gruia din acest sezon.

Golul fundaşului CFR-ist şi lapoviţa de afară aveau să-i înmoaie pe clujeni, care nu au mai jucat deloc ofensiv după pauză. Alb-vişiniii au preferat doar să ţină de rezultat, fără să mai pună aproape deloc în pericol poarta oaspeţilor, doar Omrani dându-i o singură dată emoţii lui Straton.

CFR Cluj şi-a atins scopul, până la urmă, şi a obţinut punctele care o duc în play-off, acest rezultat făcând şi ca echipa lui Dan Petrescu să termine pe locul 1 anul 2017.