CFR Cluj a disputat prima etapă a play-off-ului azi, 9 martie, în compania formaţiei CSM Poli Iaşi. Partida din Gruia s-a terminat 2-1 pentru liderul clasamentului, marcatorii fiind Ţucudean (10) şi Omrani (90+3), respectiv Cristea (84).

Înaintea startului partidei căpitanul CFR-ului, Mario Camora, a primit din partea clubului feroviar un tricou pentru cele 200 de meciuri jucate în Liga I. După 10 minute de atac la poarta oaspeţilor, Ţucudean a deschis scorul, după o pasă primită de la Mureşan, 1-0. În urma acestui gol, Ţucudean a devenit golgheterul Ligii I cu 13 goluri.

În minutul 20, Păun putea să îşi ducă echipa în avantaj, dar portarul Rusu a avut o ,,mână” salvatoare. Ţucudean (21) şi Păun (42, 43) s-au ,,jucat” cu mingea în careul ieşean, dar nu au reuşit să marcheze, scorul pauzei fiind 1-0.

Cea mai mare ocazie a ieşenilor a venit abia în minutul 52, Cristea trimiţând mingea peste transversală. CFR Cluj a replicat prin Păun (56), dar şutul său s-a dus puţin pe lângă bară. Ieşenii au primit o lovitură de pedeapsă, minutul 83, după o intervenţie a lui Camora asupra lui Kizito, iar Cristea (84) a transformat fără emoţii şi a restabilit egalitatea pe tabelă, 1-1.

Două minute mai târziu, clujenii au rămas fără antrenor principal pe bancă deoarece Dan Petrescu a fost trimis în tribune pentru proteste, iar Omrani a adus victoria CFR-ului în prelungiri (90+3), 2-1. Astfel, ,,feroviarii” rămân pe primul loc cu 33 de puncte.