CFR Cluj a trecut pe lângă o şansă mare, fiind aproape de o calificare în finala Cupei României U19, meci pe care l-ar fi disputat pe Arena Naţională.

După ce au pierdut, 0-1, turul cu UTA Bătrâna Doamnă, echipă angrenată în Liga Elitelor, în returul disputat astăzi la Baza “Unirea” clujenii au ratat câteva şanse mari la poarta oaspeţilor în prima repriză. După 45 de minute care le-au aparţinut aproape în totalitate, elevii lui Sorin Oncică nu au mai ţinut acelaşi ritm şi după pauză, iar arădenii au ieşit de la vestiare decişi să rezolve meciul.

Au făcut-o în minutul 67, atunci când Gabriel Pop a executat perfect o lovitură liberă, iar mingea a intrat în poarta lui Farcaş după ce a lovit, în prealabil, şi bara. Golul primit a tăiat complet elanul clujenilor, care nu au mai pus probleme până la final, însă aceştia au fost felicitaţi de către antrenorul Sorin Oncică după acest joc.

“Nu suntem dezamăgiţi, eu zic că am câştigat mult prin meciul acesta. Băieţii şi-au dat seama că au valoare şi cu jucători care cochetează cu Liga a II-a au văzut că pot să fie peste ei în anumite momente. Vreo 60 de minute, până la golul lor, am dominat meciul, dar când ai trei-patru ocazii şi nu dai gol, la un meci cu două manşe în care contează golul în deplasare, e greu. Dacă marcam şi egalam scorul la general altele erau datele problemei, dar golul în deplasare contează enorm şi la moral. Dar eu îi felicit pe băieţi, şi-au dorit mult şi sunt bucuros pentru cum au jucat. Pentru la vară, dacă va ieşi clubul din insolvenţă, sper să le oferim la aceşti copii şi o competiţie mai tare”, a declarat antrenorul CFR-ului, nefiind exclus ca alb-vişiniii să evolueze chiar şi în Liga a IV-a din sezonul viitor.

CFR Cluj U19 domină autoritar seria a noua a Campionatului Naţional de Juniori U19, având 20 de puncte peste a doua clasată. În finala Cupei României, UTA o va întâlni pe FC Viitorul, la Bucureşti, acest meci urmând să se dispute în deschiderea ultimui act al Cupei României la seniori.