CFR Cluj şi Dinamo s-au întâlnit în această seară în Gruia pentru a disputa meciul etapei V, iar câştigătoare a fost echipa clujeană, scor 3-1.

La începutul meciului ambele echipe au avut oportunitatea de a deschide scorul, dar niciuna nu a fructificat ocaziile. Echilibrul şi-a făcut apariția până spre finalul primei reprize când Lang (30, 36), Culio (33), Vinicius (43) şi Camora (45+2) au atacat periculos poarta lui Penedo, dar fără rezultat. Echipele au intrat la vestiare la egalitate, 0-0.

După pauză Bordeianu a şutat periculos spre poarta dinamovistă, dar Penedo a respins. Dinamo a deschis scorul în minutul 61 prin Popescu, iar cinci minute mai târziu Țucudean a restabilit egalitatea de la marginea careului, 1-1.

Oaspeții au răspuns prin Popa (68), dar şutul trimis de el nu a prins spațiul porții. Omrani (73) şi-a adus echipa în avantaj cu o lovitură de cap, 2-1, iar Ţucudean (78) a reuşit dubla şi a mărit diferenţa pe tabelă, 3-1. Pe final, clujenii puteau să înscrie al patrulea gol, dar mingea nu a urmat traiectoria dorită de jucători. CFR Cluj a câştigat partida cu Dinamo cu 3-1 şi a adunat 11 puncte fiind pe primul loc

Următorul meci al ,,feroviarilor” este pe 23 august cu Dudelange, în Luxemburg.