Universitatea Cluj a fost eliminată din optimile Cupei României de Astra Giurgiu, 3-4, după ce condus cu 3-0.

Scorul a fost deschis rapid pe Cluj Arena, Abrudan (2) fiind cel care a înscris, în urma unei mingi venite din corner, 1-0. La următoarea fază de atac, Taub (5) a mărit avantajul Universităţii, cu un şut din careu, 2-0, iar trei minute mai târziu acesta a reuşit dubla după ce a scăpat singur cu portarul, 3-0.

Llullaku (13) şi-a readus echipa în joc, după o lovitură de la 11 metri transformată, 3-1. În minutul 24, Cordoş a deviat balonul în propria poartă, lăsându-l pe Dur-Bozoancă fără reacţie, 3-2, acest scor păstrându-se şi la pauză.

După revenirea de la vestiare, “U” a ratat o ocazie uriaşă de a-şi mări avantajul. Marius Coman a centrat în faţa porţii, Goga a luftat, iar Gavra a şutat pe lângă poartă din 7 metri. Imediat a venit şi replica Astrei prin Zoua, care a trimis pe lângă poarta Universităţii. Oaspeţii au restabilit egalitatea, Llullaku (76) marcând din 6 metri printr-o lovitură de cap, 3-3.

Din minutul 88, Universitatea Cluj a rămas cu 10 jucători pe teren deoarece Abrudan a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene, iar după 90 de minute scorul era 3-3. Sepsi (99) le-a făcut ,,cadou” un gol giurgiuvenilor, după ce mingea s-a lovit de el, în urma unei centrări din corner, şi a ajuns în poartă, 3-4.

Acesta a fost scorul final al partidei, iar Astra Giurgiu s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a revenit de la 0-3.