Universitatea Cluj a pierdut surprinzător cu CS Mioveni pe teren propriu, 1-2, meciul din etapa a 28-a a Ligii a II-a.

Cu un joc în suferinţă, „U” a terminat partida în 10 după eliminarea celui mai bun jucător, portarul Dur-Bozoancă, iar fanii i-au cerut demisia lui Bogdan Lobonţ.

Hotărâţi să şteargă impresia lăsată la Ploieşti săptămâna trecută, jucătorii lui Lobonţ au început tare cu Mioveniul. Pârvulescu şi Florescu au ratat, însă, deschiderea scorului în primele 15 minute, după care gazdele nu au mai apărut periculos la poarta lui Croitoru.

Finalul de repriză s-a mai aprins cu două ocazii în două minute la ambele porţi, mai întâi Măzărache, iar apoi Gavra nereuşind să deblocheze tabela. După 0-0 la pauză, jocul Universităţii nu i-a încântat pe suporteri nici la reluare, ba dimpotrivă. Pasele înapoi şi lentoarea din atacul ardelenilor i-au făcut pe fani să-şi piardă răbdarea, iar primele fluierături au început să se audă din tribună. „Studenţilor” nu le-a ieşit nimic nici pe teren, iar şuturile aiurea şi atacurile irosite lejer i-au făcut şi mai vocali pe spectatori.

Semnele unei seri proaste au continuat pe Cluj Arena, iar în minutul 68 Rădescu a prins un şut perfect de la 25 de metri şi oaspeţii treceau în avantaj. A fost momentul în care s-a auzit pentru prima dată „Demisia” din tribune. Pârvulescu a ratat apoi egalarea printr-un şut scos greu de Croitoru, iar încercările gazdelor de a produce pericol în careul Mioveniului nu au avut efect şi pe tabelă.

Totul s-a irosit pentru „U” cu 10 minute înainte de final, atunci când Dur-Bozoancă l-a faultat în careu pe Ayza. Portarul clujenilor a fost eliminat, iar cum Lobonţ a făcut toate schimbările, în poartă a intrat Florescu. Jucătorul ardelenilor nu a avut ce face la penalty şi Balint a înscris pentru 2-0.

În minutul 90, Gavra a redus din diferenţă după un corner, dar în cele şase minute de prelungiri doar Hordouan i-a mai dat emoţii lui Croitoru, cu un şut de la distanţă.

S-a terminat 1-2, fanii i-au strigat numele lui Mircea Cojocaru, iar Lobonţ are motive să se teamă pentru postul său. În clasament, Universitatea a căzut pe locul patru, iar duminică poate fi depăşită şi de Petrolul Ploieşti.