CS Floreşti a câştigat, scor 4-2, meciul cu CS Iernut, din primul tur al Cupei României, faza naţională.

Campioana Ligii a IV-a şi-a făcut partida grea în prima repriză, iar jocul mult mai atent în ofensivă din partea secundă a făcut diferenţa.

Cu un om mai mult pe teren în primele 20 de minute, unul dintre jucătorii oaspeţilor mergând la Cluj-Napoca pentru acest meci, floreştenii nu au avut deloc probleme şi chiar au reuşit să marcheze.

Svichi a fost la locul potrivit şi a împins mingea în plasă, însă intrarea lui Tâmpla, jucătorul care nu a ajuns în timp util la meci, avea să aducă şi problemele pentru roş-albaştri. Chiar dacă trupa lui Călin Budişan a avut mai mult posesia, floreştenii au fost loviţi de două contraatacuri. Gliz şi Szilagyi au făcut 2-1 pentru CS Iernut, echipa mureşeană retrogradată din Liga a III-a.

Jocul s-a schimbat, însă, în repriza a doua. După două ocazii importante ale floreştenilor, nou-intratul Someşan a egalat cu un şut de la marginea careului la 10 minute de la reluare. Imediat, Danciu a lovit bara din lovitură liberă, după care acelaşi Someşan a driblat portarul, însă nu a mai avut forţa să trimită în poarta goală.

Frătean a ratat şi el o ocazie mare, într-o repriză secundă mult mai bună a Floreştiului. Budean, apoi, a scos un penalty în minutul 73, transformat fără emoţii de Danciu, iar lucrurile erau în grafic pentru gazde. Răzvan Truşcă a risipit orice emoţie după ce a înscris pentru 4-2 în minutul 84, cu o lovitură de cap, iar Floreştiul s-a calificat în turul doi al Cupei României.

Meciurile din această fază se vor disputa peste două săptămâni, miercuri, 14 august.