Universitatea Cluj s-a impus cu 3-1 în derby-ul cu Chindia Târgovişte, din etapa a 21-a a Ligii a II-a.

După un joc echilibrat, decis de o execuţie a lui Gavra şi de paradele lui Dur-Bozoancă, „studenţii” au urcat, cel puţin provizoriu, pe primul loc în clasament.

Cu Bogdan Lobonţ la debutul pe banca tehnică, derby-ul de pe Cluj Arena a avut un început echilibrat, dar oaspeţii au dat lovitura în minutul 13. După un corner la care Cordoş a ratat prima ocazie a partidei, Andreas Mihaiu a deschis scorul printr-un şut din careu.

Florea a trecut imediat pe lângă majorarea scorului, după care „U” a preluat controlul. Dominarea „studenţilor” a fost una sterilă, care nu a pus în pericol real poarta oaspeţilor, asta până în minutul 36. Haţiegan a fost atent şi a împins în plasă mingea respinsă de Popescu la un şut al lui Gavra, iar la pauză scorul era egal.

„U” a început extrem de tare partea secundă, iar Gavra, cel mai bun jucător al gazdelor din acest meci, a punctat pentru 2-1 cu o lovitură de cap. Viorel Moldovan a forţat cu Neguţ la acest scor, iar jucătorul târgoviştenilor a ratat două şanse imense de egalare, în doar două minute. De fiecare dată Dur-Bozoancă a respins miraculos, între cele două parade Ursu şi apoi Haţiegan bătându-şi joc de două ocazii mari la poarta cealaltă.

După trei minute nebune, jocul s-a mai calmat apoi, iar bătălia s-a dat mai mult la mijlocul terenului, fără ca cei doi portari să fie deranjaţi în vreun fel. Finalul a fost dominat de Chindia, dar Haţiegan a ratat, pe contraatac, şansa de a închide meciul. Oaspeţii nu s-au apropiat, însă, periculos de poarta lui “U”, iar acelaşi Haţiegan şi-a luat revanşa şi a stabilit scorul final pe contraatac.

S-a terminat 3-1 pentru clujeni, cu avantaj şi la rezultatele directe în faţa Chindiei, iar cei aproximativ 3.000 de spectatori care au îndurat frigul de pe Cluj Arena au sărbătorit împreună cu jucătorii un final perfect de an.