CFR-Pandurii (17)CFR Cluj a suferit al doilea eşec consecutiv în Liga I, 1-2 cu Pandurii Târgu Jiu, însă mai grav pentru elevii lui Francisc Dican este că jocul mediocru prestat în ultimele etape s-a repetat, în mare măsură, şi marţi în Gruia.

Pandurii Târgu Jiu a început mult mai bine meciul din etapa a 20-a şi s-a instalat în jumătatea clujenilor încă din primele minute. Dominarea oltenilor s-a concretizat destul de rapid, Săpunaru prinzând un şut de excepţie în minutul 12 şi deschizând scorul cu unul dintre cele mai frumoase goluri ale sezonului. CFR-ul a acuzat şocul şi a fost la un pas să mai scoată de încă două ori mingea din poartă, însă lovitura de cap a lui Răduţ a întâlnit doar bara, iar mai apoi şutul lui Nistor a fost respins de Mincă.

Clujenii au pus prima oară probleme lui Mingote în minutul 17, atunci când „capul” lui Beleck a fost scos de portarul oltenilor, de altfel atacantul CFR-ului fiind cel mai periculos om al gazdelor. Acesta a mai ratat o ocazie mare pe finalul primelor 45 de minute, însă doar după ce Mincă i-a refuzat, mai devreme, golul lui Hora la poarta cealaltă.

După o primă repriză cu un ritm bun, a doua parte a meciului a început cu un CFR încercând să ţină mingea cât mai aproape de poarta Pandurilor, însă elevii lui Francisc Dican nu au reuşit să-i dea prea mari emoţii goalkeeper-ului gorjean. Oaspeţii s-au mulţumit să încerce doar cartea contraatacului, însă la una dintre aceste faze, în minutul 69, au reuşit să-şi mărească avansul pe tabelă, Hora izbutind să-şi treacă numele pe lista marcatorilor şi în această etapă.

Doar şase minute a durat avantajul de două goluri al Pandurilor, o combinaţie între Jakolis şi Cr. Lopez la o lovitură liberă fiind fructificată de jucătorul croat, care l-a surprins pe Mingote cu un şut din colţul careului. Clujenii puteau scoate un egal în ultimele minute de joc, însă Cristian Lopez, scăpat singur cu Mingote, a trimis doar în bară, iar mai apoi, în prelungiri, portarul oaspeţilor a scos in-extremis şutul lui Larie.

Ardelenii au ajuns, astfel, la a şasea înfrângere din acest sezon şi, dacă nu îşi vor recupera cele şase puncte de la TAS, răspuns al tribunalului care întârzie să vină, au şanse infime să mai prindă un loc de play-off.

CFR Cluj: Mincă-T. Lopes, Larie, A.Mureşan, Camora-Gomelt, Nascimento-Nouvier, Cr. Lopez, Jakolis-Beleck. Au mai intrat: Păun şi Roşu Antrenor: Francisc Dican

Pandurii Tg. Jiu: Mingote-Pleaşcă, Filipetto, Vasco, Momcilovic-Săpunaru, Droppa-Ciucur, Nistor, Răduţ-Hora. Au mai intrat: Nicoară, Trifu şi Şandru. Antrenor: Edi Iordănescu