CFR Cluj a pierdut, 0-1, meciul cu Malmo, din prima manşă a turului doi preliminar al Ligii Campionilor.

Feroviarii au fost dominaţi mai bine de o oră de echipa suedeză şi au încheiat meciul fără să aibă vreun şut pe poartă.

În faţa a aproximativ 7.000 de spectatori, clujenii au făcut o primă repriză slabă şi s-au apropiat extrem de greu de careul suedezilor.

Mai omogeni şi mai puternici din punct de vedere fizic, adversarii clujenilor au avut mai mult mingea, dar au fost superiori şi la ocazii. Rosenberg şi mai ales Strandberg i-au dat mari bătăi de cap lui Arlauskis, ultimul deschizând scorul chiar înaintea finalului primei reprize.

Edi Iordănescu a forţat la pauză cu introducerea lui Ioniţă, iar ardelenii au trecut în 4-3-3, însă meciul nu s-a schimbat foarte mult. Mentalitatea „străină” s-a văzut din plin, iar Malmo a rămas în jumătatea CFR-istă chiar dacă avea avantaj pe tabelă. Ba mai mult, Rieks a fost foarte aproape să majoreze scorul la 10 minute de la reluare, însă Arlauskis a intervenit salvator.

După ce a dejucat pasul la offside al sudezilor, Ioniţă a scăpat singur cu Dahlin, dar preluarea l-a trădat pe jucătorul de un milion de euro, iar Iordănescu a izbucnit nervos pe margine.

Odată cu trecerea timpului, clujenii au apărut mai des în jumătatea suedeză, dar oaspeţii s-au închis perfect în apărare şi nu le-au dat posibilitatea ardelenilor să-şi creeze vreo şansă mare la poarta lui Dahlin.

S-a terminat 1-0 pentru Malmo, iar CFR are o misiune extrem de grea în returul de săptămâna viitoare.