Unirea Iclod şi CS Floreşti s-au distanţat de celelalte adversare după etapa a şasea a Ligii a IV-a.

Unirea a câştigat derby-ul etapei cu Someşul Dej, 3-2, după un meci cu trei lovituri de la 11 metri, toate în prima repriză.

Dejenii au avut 2-0 pe tabelă, după ce Petrean a reuşit o dublă, dar apoi Iclodul a revenit până la pauză prin două penalty-uri, ambele transformate de Danciu.

Partea secundă a început, practic, cu golul de 3-2 al lui Vali Dîrjan, Iclodul reuşind, astfel, să întoarcă rezultatul. Dejenii puteau pleca acasă cu un punct, însă bara s-a opus golului egalizator, iar Unirea s-a distanţat la opt puncte de una dintre echipele cu pretenţii ale sezonului.

Someşul Dej a căzut la şase puncte şi în spatele celor de la CS Floreşti, după ce principala favorită la promovare a câştigat fără prea multe emoţii, 4-0 cu Olimpia Gherla. Jucătorii lui Călin Budişan s-au dezlănţuit, însă, doar după ce Szabo a ratat o şansă mare pentru gherleni la 0-0, iar mai apoi floreştenii au punctat de trei ori până la pauză.

Bucur a dat o dublă şi Paul Dîrjan a reuşit celălalt gol, Kilin înscriind şi el pentru Floreşti în repriza secundă, atunci când echipa sa era în inferioritate numerică. Corpodean a luat roşu direct după un fault în postură de ultim apărător, dar cele peste 30 de minute de superioritate numerică ale Olimpiei nu au avut efect şi pe tabelă. Astfel, Floreştiul a ajuns la 16 puncte în clasament, la două în spatele Iclodului şi la şase peste noua ocupantă a locului trei, Sporting Apahida.

Vulturul Mintiu-Gherlii şi CSM Câmpia Turzii au încheiat etapa a şasea cu meciul direct, „sârmarii” câştigând cu 2-0. Jucătorii lui Valentin Şandru au jucat mai bine decât „vulturii” în această partidă, Tescar deschizând repede scorul, după numai şapte minute.

Chişu a stabilit scorul final în partea secundă, iar Câmpia se pregăteşte acum de cele mai dificile meciuri ale campionatului, cu CS Floreşti şi Unirea Iclod în următoarele două etape.

Mai jos aveţi câteva fotografii de la cele două derby-uri disputate duminică.