fotografii: Carmen Bizău

Etapa a 10-a a Ligii a IV-a s-a disputat în această după-amiază şi nu a oferit mari surprize. Primele patru clasate au învins pe linie, iar distanţa rămâne aceeaşi între ele.

Liderul Unirea Iclod a trecut la limită, 1-0 de Sporting Apahida.

A fost o victorie cu emoţii pentru alb-vişinii, care au marcat singurul gol prin Vali Dîrjan, în primul sfert de oră. A urmat un joc echilibrat, în care ambele formaţii mai puteau marca, însă Unirea a reuşit să-şi păstreze avantajul până la final şi să rămână pe primul loc în clasament.

Dacă nu ar fi câştigat, trupa lui George Cotuţ ar fi trecut pe locul secund, pentru că CS Floreşti s-a ferit de emoţii cu Vulturul Mintiu-Gherlii. Roş-albaştrii s-au impus cu 4-0, prin golurile marcate de Svichi, Bucur, Kilin şi Paul Dîrjan, ultimii doi din penalty. Mintiul s-a ţinut tare la Floreşti, gazdele conducând doar cu 1-0 la pauză, însă meciul s-a rupt în repriza secundă, la cele două penalty-uri ale gazdelor.

Someşul Dej şi-a câştigat şi ea partida de la Gilău. Duelul „Someşurilor” din Liga a IV-a s-a încheiat 0-1, după un autogol înscris de Miron, în prima repriză. Dejenii au ratat mai apoi câteva ocazii importante la poarta gazdelor, dorinţa mai mare de victorie şi pregătirea fizică superioară făcând diferenţa până la urmă. Trupa lui Mircea Bolba nu a mai reuşit să înscrie, dar scorul final a fost suficient pentru încă trei puncte în clasament.

CSM Câmpia Turzii a câştigat derby-ul de clasament de la Mihai Viteazu, 3-1, chiar dacă partida a fost pe terenul Arieşului. Ba mai mult, trupa lui Lucian Roşu a marcat chiar după trei minute, prin Mărie. Echipa lui Valentin Şandru a reuşit să revină rapid în meci însă, iar până la pauză a întors scorul prin dubla lui Tescar.

Repriza a doua a început tot cu un gol, de data aceasta marcat de oaspeţi, autor Dan Ştefan, dar şi cu o eliminare în echipa gazdă, după ce Cătălin Crişan l-a înjurat pe arbitru. Cu un om în minus, Arieşul nu a mai avut forţa să se apropie pe tabelă de adversari, iar Câmpia a urcat pe locul cinci, fiind cea mai bună echipă din spatele „Big Four”.

În singurul meci jucat la Cluj-Napoca, CS Supporter 2.0 a trecut clar de Viitorul Soporu de Câmpie, 5-1. Jucătorii lui Ovidiu Sărmăşan şi-au respectat statutul de favoriţi şi au scăpat de orice emoţie până la pauză. A fost 3-0 pentru „suporteri” după primele 45 de minute, iar în partea secundă s-a jucat mai mult la trecerea timpului.

Repriza a doua au câştigat-o tot gazdele, cu 2-1, Cosmin Crăciun făcând din nou un meci perfect. Atacantul clujenilor a reuşit un hattrick, în timp ce Marin şi Doroftei au înscris celelalte goluri, pentru oaspeţi reducând din diferenţă Iulian Moldovan.

Unirea Triteni începe să dea semne de viaţă, după un început dificil de campionat. Formaţia lui Andrei Pintilie s-a impus cu 2-1 în meciul cu Olimpia Gherla şi a urcat o poziţie în clasament, până pe 10. A fost a doua victorie în trei etape pentru Triteni, care s-a impus azi datorită golurilor marcate de Bărbos şi de antrenorul jucător Pintilie. Gherlenii au egalat la un moment dat, după golul din penalty al lui Mureşan, iar apoi au ratat şansa de a trece în avantaj. Pe o vreme potrivnică pentru fotbal, Triteniul a înscris ultimul gol al meciului, iar încrederea a revenit în tabăra Unirii chiar înaintea derby-ului local cu CSM Câmpia Turzii.

Armenopolis Gherla a avut nevoie de 10 meciuri ca să obţină prima victorie. „Lanterna roşie” avea trei goluri marcate în tot campionatul, dar astăzi a înscris tot atâtea într-o repriză, 3-1 cu CFR Dej. În derby-ul ultimelor două clasate, Armenopolis a început mult mai decisă partida, iar până la pauză jocul era decis.

Dubla lui Silaşi şi golul lui Bocoş au făcut ca scorul să fie 3-0 după primele 45 de minute, iar dejenii s-au mulţumit doar cu câştigarea reprizei secunde. Golul lui Popan a contat doar la statistică însă, pentru că CFR-ul nu a reuşit să obţină nimic, însă se menţine tot pe locul 15 în clasament, datorită golaverajului mai slab al gherlenilor.

Mai jos puteţi vedea rezultatele etapei desfăşurate într-un interval de numai trei ore şi câteva fotografii de la CS Floreşti-Mintiu Gherlii şi Someşul Gilău-Someşul Dej.