CFR Cluj-U Cluj juniori E (48)CFR Cluj şi Universitatea Cluj au oferit, sâmbătă, unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale campionatului de Juniori E, seria a doua. Micii feroviari au câştigat duelul “orgoliilor” cu 6-3, după ce au condus cu 4-0 la capătul primei reprize.

Pe terenul sintetic, de dimensiuni reduse, din Parcul Feroviarilor au evoluat jucători născuţi după anul 2004, iar dacă cei mai mari au avut 10 ani, au jucat şi copii în vârstă de opt ani. De fapt, tot lotul CFR-ului, pregătit de antrenorul Janos Mezei, a fost compus din jucători născuţi în anul 2007, unul singur de opt ani fiind în tabăra micilor “studenţi” antrenaţi de Radu Sabo.

Până la pauză, mai “tinerii” CFR-işti au zburdat pe teren, iar la finalul celor 25 de minute aceştia conduceau cu 4-0. După reluare, “U”-iştii au revenit în joc şi s-au apropiat, la un moment dat, la doar două goluri, însă tot gazdele au fost cele care au înscris ultima oară şi au stabilit scorul final, 6-3. Pentru CFR au marcat Alin Duma, Darius Pop, Vlad Oargă şi Denis Zanc, ultimul autor al unui hattrick, în timp ce de la “U” au înscris Marc Ormenişan, două goluri şi Andrei Cuibus.

“Sunt mulţumit de evoluţia copiilor, lucrul care ne-a interesat era să fim preocupaţi de joc, să pasăm cât mai mult. Poate copiii noştri sunt mai bine pregătiţi din punct de vedere tehnic decât cei de la ‘U’ Cluj, am reuşit să formăm un grup mai valoros, iar aceste lucruri vor ieşi la suprafaţă mai târziu. În a doua repriză s-a văzut diferenţa din punct de vedere fizic, cei de la Universitatea fiind mai puternici”, a spus antrenorul CFR-ului, Janos Mezei.

De partea cealaltă, tehnicianul lui “U” Cluj, Radu Sabo, a fost mulţumit că jucătorii săi au evoluat în primul rând din plăcere. “A fost un meci antrenant, multe goluri, copiii vin aici să joace de plăcere, să se desfăşoare, să înveţe şi de-asta am preferat să le dau şanse la toţi în egală măsură. În prima repriză au fost mai timoraţi, e greu să controlezi starea lor aşa de dimineaţă, dar e bine că şi-au revenit în a doua repriză. Până la urmă, cred că rezultatul a fost echitabil”, ne-a spus şi tehnicianul Universităţii.

Mai jos puteţi vedea loturile avute la dispoziţie de către antrenorii celor două echipe, care au dat şansa tuturor jucătorilor să intre pe teren. De menţionat că o echipă a fost formată din şapte jucători plus portarul.

CFR Cluj: Alex Chiş-David Dragoste, Vlad Oargă, Denis Zanc, Alex Pop, Andrei Sarău, Alex Ondreykovicz, Darius Pop, David Sabău, Alin Duma, Emil Rusu, Andrei Oltean, Alex Radu, David Horst.

“U” Cluj: Alin Boiti-Bogdan Milik, Andrei Cuibus, David Toader, Raul Chifu, Paul Zirbo, Alec Oltean, Marc Ormenişan, Raul Chira, Andrei Găzdac, Tudor Şerban, Antonio Sălăjan, Marc Fodorean