România  a jucat marţi seara un amical cu Chile pe Cluj Arena, bifând prima victorie din istoria meciurilor jucate la Cluj. “Tricolorii” au câştigat cu 3-2, marcatorii fiind Stancu (31), Stanciu (59) şi Băluţă (83), respectiv Vargas (8) şi Valencia (18).

În minutul opt, Vargas a deschis scorul pentru chilieni, iar zece minute mai târziu Valencia şi-a adus echipa în avantaj. ,,Tricolorii” au reuşit să reducă din diferenţă prin Stancu (31), iar din minutul 33 Chile a rămas în 10 jucători, după ce Medel a văzut cartonaşul roşu. Până la pauză naţionala lui Daum a mai avut ocazii prin Hanca şi Stancu, dar nu s-au concretizat, astfel scorul pauzei fiind 1-2.

A doua repriză a început mai intens, proaspătul intrat Vidal având o ocazie mare de gol, însă mingea nu a respectat traiectoria dorită de starul lui Bayern Munchen. Minutul 60 a fost cu noroc pentru România, Stanciu stabilind egalitatea, 2-2. Suporterii români au sperat la o victorie în minutul 77, atunci când Ivan a scăpat spre poarta lui Herrera, însă a preferat driblingul în locul şutului.

Ratarea lui Ivan a anunţat, însă, golul victorios al “tricolorilor”, Băluţă reluând în plasă o minge respinsă în faţă de goalkepeerul chilian în minutul 83. S-a încheiat 3-2 pentru români, cei aproximativ 15.000 de spectatori primind cu urale finalul de joc.

Următorul meci al Naţionalei va fi pe 1 septembrie, contra Armeniei, pe Arena Naţională.