Universitatea Cluj a bifat cea mai importantă victorie a campionatului, un 7-0 lejer cu Gaz Metan Mediaş 2.

În faţa a aproximativ 2.500 de spectatori, „studenţii” au promovat matematic în Liga a II-a după un nou joc controlat autoritar.

Doar şapte minute au durat „emoţiile” pe Cluj Arena. Ene a deschis scorul cu un şut din careu şi a dat startul petrecerii în tribune, dar şi mai departe pe teren.

Atacantul venit de la Viitorul a mai dat un gol până la pauză, iar Haţiegan a făcut şi el „dubla”, într-o primă repriză în care Goga a ratat o şansă imensă, după care a ieşit accidentat. Gorcea nu a avut ce apăra în prima repriză, aşa că şi-a creat singur pericol, dar Cosmin Buziuc nu a putut profita de greşeala portarului în vârstă de 17 ani.

Repriza a doua a avut acelaşi scenariu, doar că jucătorii lui Falub au ratat mai mult decât în prima parte. Ursu, Ene şi Giurgiu nu au găsit drumul spre gol la poarta lui Florea, care a scos, totuşi, mingea din plasă în minutul 65, atunci când Manu a finalizat o schemă de efect la o lovitură indirectă din careu.

Lemnaru şi Ursu au închis tabela în ultimele 10 minute, iar “U” Cluj va juca din toamnă în al doilea eşalon fotbalistic al României.