Etapa a 29-a a Ligii a IV-a a debutat vineri seara, cu meciul dintre Sporting Apahida şi Someşul Gilău.

Partida a început la ora 20:00, la baza Ardealul şi a fost câştigată de către Sporting cu 5-1.

După un start echilibrat, gilăuanii au fost cei care au deschis scorul aproape de jumătatea primei reprize. Vasile Petrişor l-a învins din penalty pe Nicoară, dar după aproximativ 10 minute apahidenii au preluat conducerea.

Cîmpean şi Vasilaş au înscris pentru 2-1 în doar două minute, spre surprinderea oaspeţilor, care au rămas fără reacţie. Gilăul nu a cedat, însă, jucătorii lui Rareş Mateş având o dublă ocazie la poarta lui Nicoară, însă Bondor, cu un şut de la peste 25 de metri, le-a mai tăiat din moralul gilăuanilor cu eurogolul de 3-1.

Chiar şi aşa, Bocean putea să-şi readucă echipa în joc, însă a ratat pe finalul primei reprize singur cu portarul, iar în partea a doua Apahida a ştiut să se ferească de emoţii. Ciotlăuş, şi el cu un gol frumos din lovitură liberă, şi din nou Bondor au stabilit scorul final, 5-1 pentru Sporting Apahida, care a urcat, momentan, pe locul patru în clasament.

Someşul rămâne pe locul 9, poziţie pentru care se va lupta în ultima etapă cu Vulturul Mintiu-Gherlii, în meci direct.