Sănătatea Cluj a pierdut, 1-6, meciul cu FCSB, din şaisprezecimile Cupei României, disputat miercuri seară pe Cluj Arena. „Viruşii” au evoluat în 10 jucători din minutul 22, Paul Cristian fiind eliminat după ce a atins mingea cu mâna în apropierea porţii.

În faţa unei echipe a FCSB-ului schimbată total faţă de formula din acest sezon, clujenii au fost egalii steliştilor, în teren, doar în primul sfert de oră, Benzar având prima ocazie în minutul 14. Şansa irosită de FCSB avea să anunţe deschiderea scorului, după doar trei minute Dennis Man marcând cu un şut în stânga lui Lăzăreanu.

În minutul 22 a dispărut şi orice necunoscută cu privire la învingătoarea acestei partide, Paul Cristian fiind eliminat după un henţ făcut în faţa porţii, iar din penalty-ul rezultat acelaşi Man a dublat avantajul echipei sale. Cu un om în minus, Sănătatea a căzut şi din punct de vedere psihic, Benzar şi De Amorim ducând scorul la 4-0 până la pauză.

În minutul 58, Achim a dat golul meciului cu un lob peste Lăzăreanu, cei 4.400 de spectatori prezenţi la această partidă salutând din plin, mai apoi, golul de onoare al clujenilor, marcat de Negru în minutul 83. S-a terminat, până la urmă, 6-1 pentru FCSB după golul lui Ianis Stoica din prelungiri, bucureştenii calificându-se în optimile Cupei României.

Sănătatea a părăsit competiţia în şaisprezecimi, pentru acest parcurs “viruşii” urmând să primească, însă, 3.000 de euro de la FRF.