Naţionala de fotbal feminin a României a pierdut, 0-1, meciul cu Italia din cadrul preliminariilor Campionatului Mondial din 2019.

Fetele pregătite de Mirel Albon au jucat de la egal la egal cu mai titratele lor adversare aproape pe toată durata partidei, o neatenţie în apărare ducând la un autogol marcat de Corduneanu, în minutul 77.

Românca a încercat să respingă o pasă a lui Bonansea în centrul careului, dar şi-a învins propriul portar, seara tristă pentru Corduneanu terminându-se cu un cartonaş roşu, în prelungiri.

Italia a venit la Cluj după un 5-0 cu Moldova, în meciul care a deschis grupa de calificare la Cupa Mondială, în 15 septembrie, tot aseară Belgia învingând Moldova cu 12-0. De altfel, următorul meci al „tricolorelor” va fi chiar în Belgia, pe 20 octombrie, doar prima clasată urmând să ajungă direct la Campionatul Mondial. Din grupa a şasea mai face parte şi Portugalia, care va începe preliminariile în 24 octombrie, cu un meci împotriva Belgiei, româncele urmând să joace, în aceeaşi zi, returul cu Italia.

Următorul joc al “tricolorelor” pe teren propriu va fi în 28 noiembrie, cu Moldova, ultimul al anului. Mai jos aveţi câteva fotografii de la partida disputată ieri, în Gruia.