România a rezolvat fără prea mari emoţii meciul cu Insulele Feroe, scor 4-1, disputat marţi seara la Cluj-Napoca.

În faţa a peste 10.000 de spectatori, „tricolorii” au marcat de trei ori în şapte minute şi au trecut peste Suedia în clasament, care a făcut egal în Norvegia.

Într-un început de meci în care românii au părut încă afectaţi de eşecul cu Suedia, feroezii au fost mai periculoşi la poarta lui Tătăruşanu.

Oaspeţii au suferit, însă, la execuţia finală, iar odată cu trecerea timpului elevii lui Contra au împins tot mai mult jocul înspre careul oaspeţilor. Românii au avut o perioadă perfectă timp de şapte minute, iar Deac şi Keşeru, cu o dublă, au rezolvat, practic, soarta partidei.

Un penalty uşor acordat de centralul turc i-a permis lui Davidsen să reducă din diferenţă până la pauză. Intrarea lui Ianis Hagi a avut imediat efect, iar jucătorul de la Viitorul a ratat două şanse mari de gol. Puşcaş a marcat pentru 4-1 în minutul 63 şi a liniştit definitiv meciul.

România a obţinut primele trei puncte din grupa F şi a urcat pe locul trei în clasament, după egalul dintre Norvegia şi Suedia, scor 3-3.