IMG_4882_1200x800Sănătatea Cluj a pierdut, 0-4, meciul amical cu Performanţa Ighiu, disputat vineri seara în capitala Transilvaniei.

Jocul a început cu o întârziere de 30 de minute, oaspeţii fiind împiedicaţi să ajungă mai repede la Cluj-Napoca din cauza unui accident întâlnit pe drum. Chiar dacă jucătorii Ighiului au întâmpinat probleme la deplasarea spre Cluj, acest lucru nu s-a văzut deloc pe teren, elevii lui Adorian Himcinschi deschizând scorul după doar câteva minute, prin golgheterul Romică David.

De altfel, atacantul echipei din judeţul Alba a reuşit „dubla” până la pauză, Circov şi Szekely marcând celelalte două goluri în repriza secundă şi stabilind scorul final, 4-0, după un joc pe care oaspeţii l-au controlat aproape în totalitate.

De partea cealaltă, antrenorul Marius Semeniuc a avut ocazia să-i vadă pe toţi jucătorii din lot la lucru, acesta fiind ultimul meci de pregătire înaintea jocului cu Industria Galda de Jos, din Cupa României. Sănătatea Cluj-Industria Galda, ca şi Industria Sârmei Câmpia Turzii – Performanţa Ighiu, de altfel, se vor disputa miercuri, de la ora 17:30, în turul II al Cupei României.

Sănătatea Cluj: Lăzăreanu – Bucur, Negru, Kiss, Deneş – Raul, Lupu, Cristea, Brie – Gaşpar, Iti. Au mai intrat: Mare, Someşan, Ceaca, Rotar, Gorgan, Ungureanu. Antrenor: Marius Semeniuc

Performanţa Ighiu: Mikloş – Fetiţa, Turuş, Vlădia, Cherecheş – Poiană, Boldea, Keita, Făgărăşanu – David, F. Himcinschi. Au mai intrat: Tiuţ, Mintaş, Bold, Toma, Cornea, Gâţ, Circov, Szekely. Antrenor: Adorian Himcinschi