Sănătatea Cluj a câştigat meciul amical cu Metalurgistul Cugir, 3-2, primul al anului 2017 pentru clujeni.

După ce s-au pus la punct cu pregătirea fizică în cantonamentul de la Ocna Şugatag, băieţii pregătiţi de Marius Semeniuc au disputat meciul de pregătire contra Cugirului vineri la prânz, la baza “Unirea”.

După o primă repriză în care a ieşit la rampă Bria, care a deschis scorul, dar şi Ceaca, eliminat pentru un fault urmat de proteste, acesta fiind înlocuit mai apoi de Varodi, partea a doua a jocului a fost mult mai spectaculoasă.

Fostul “cugirean” Varodi a majorat scorul la 2-0, moment în care oaspeţii au început să pună o presiune mult mai mare pe poarta Sănătăţii. Aceştia au reuşit să şi egaleze, prin două goluri marcate de Tătar şi Codrea, însă cu câteva minute înainte de final Bălătici a adus victoria echipei sale printr-un şut de la marginea careului.

S-a terminat 3-2 pentru Sănătatea, care va disputa următorul amical chiar mâine, împotriva Ardealului Cluj.