Podiumul Ligii a IV-a s-a modificat după ultimele meciuri ale etapei a 17-a.

Someşul Dej a câştigat cu 11-1 împotriva concitadinei CFR şi a depăşit-o, la golaveraj, pe Unirea Iclod în clasament.

Jucătorii lui Mircea Bolba vor termina anul 2018 pe locul doi, după un meci în care CFR-iştii dejeni nu le-au pus nicio problemă. Diferenţa de valoare s-a văzut din plin în acest joc, la pauză nou-promovata conducând cu 7-0.

Pe stadionul „Municipal” din Dej scorul a luat proporţii după pauză, Rareş Petrean reuşind să marcheze patru din cele 11 goluri ale echipei sale. Brumă şi Bogdan Paul au dat câte o dublă, în timp ce Toma, Gherghel şi Lăcătuş au înscris şi ei pentru dejeni. Someşul e la un punct în spatele noului lider CS Floreşti, returul rămas de jucat anunţându-se extrem de interesant. Pentru CFR Dej a marcat în meciul de astăzi Almăşan, la scorul de 9-0, elevii lui Darius Boldor terminând anul la trei puncte peste ultima clasată, Armenopolis Gherla, şi la două în spatele Viitorului Soporu de Câmpie.

Nou-promovata din Sopor a pierdut extrem de greu pe teren propriu cu Sporting Apahida, scor 1-2. Viitorul a făcut o primă repriză mai bună decât adversarii, reuşind chiar să marcheze prin Cecălăcean. După 0-1 la pauză, apahidenii au luat mai în serios jocul şi au reuşit să întoarcă rezultatul datorită golurilor marcate de Tăbîrţă. Atacantul Sportingului a izbutit dubla, într-un joc în care coechipierii săi au avut mult de tras pentru cele trei puncte. Soporul şi-a creat ocazii bune de a marca, nu au lipsit şansele de gol nici la poarta gazdelor, dar în cele din urmă Apahida a câştigat cu un gol marcat în ultimele cinci minute de joc. Sporting are opt meciuri câştigate şi opt pierdute în acest campionat, în cele 16 jucate şi a urcat pe locul cinci.

În ultimul meci al zilei, Unirea Dej 2-Vulturul Mintiu-Gherlii s-a terminat 2-3. Într-o partidă programată iniţial pe stadionul „Municipal” din Dej, dar jucată la Viile Dejului, cele două formaţii s-au succedat la conducere, asta deşi gazdele au rămas în inferioritate numerică din prima repriză. Borşan a fost eliminat pentru un henţ în careu, fază la care oaspeţii au primit penalty. După 0-1, dejenii au întors scorul cu un om în minus datorită golurilor lui Biriş şi Trif, însă un nou penalty acordat „vulturilor”, şi contestat vehement de către dejeni, a făcut ca scorul să devină 2-2. Daniel Pop a transformat ambele lovituri de la 11 metri, iar Alex Rus avea să aducă victoria pe final, cu un eurogol din afara careului. S-a terminat 2-3, după un meci spectaculos, dar în care ambele echipe au acuzat din plin şi arbitrajul.

Mai jos aveţi câteva fotografii de la Someşul Dej-CFR Dej.