CFR Cluj a început cu un egal şi acest sezon al Ligii 1, 1-1 cu FC Botoşani, pe teren propriu.

A fost a patra remiză consecutivă dintre cele două echipe, dar acum după un meci în care jucătorii lui Edi Iordănescu s-au jucat cu ocaziile.

Stilul „Dan Petrescu” a fost dat uitării rapid în Gruia, iar CFR-ul a avut prima ocazie după doar patru minute, însă „capul” lui Ţucudean a fost scos de Pap.

Jucătorii lui Iordănescu au continuat să pună presiune la poarta moldovenilor, iar Deac şi Manea au fost şi ei aproape de gol. Inevitabil a venit şi deschiderea scorului, după ce Camora, cel care a prezentat suporterilor cele două trofee cucerite de clujeni în ultimele două luni, a centrat perfect pentru Vinicius.

Era minutul 26, iar CFR-ul îi încânta pe cei doar aproximativ 4.000 de fani prezenţi în Gruia. Pe lângă jocul ardelenilor, în teren au existat şi două momente de panică, după două dueluri aeriene în care patru jucători de la cele două echipe au avut nevoie de îngrijiri medicale.

Dacă în prima repriză fanii s-au bucurat de jocul spectaculos al favoriţilor, la începutul părţii secunde stilul „Dan Petrescu”, cel datorită căruia CFR-ul primea extrem de greu gol, a fost regretat la fel de rapid în tribune. Fulop a egalat după numai trei minute de la reluare, iar apoi CFR-ul s-a aruncat din nou în atac.

Imediat, Omrani a ratat o primă ocazie mare, însă ardelenii nu i-au mai dat apoi emoţii lui Pap aproape 20 de minute, în timp ce Botoşaniul a rămas periculoasă pe contraatac. Fanii campioanei României au început să murmure în tribune odată cu scurgerea minutelor, dar Ţucudean, în minutul 75, le-a dat din nou speranţe la victorie.

Cei care aveau să treacă foarte aproape de gol au fost oaspeţii, acelaşi Fulop ratând, însă, din postură de unu la unu cu Arlauskis. Imediat, Vinicius a trimis de două ori cu capul periculos din două cornere, iar Burcă a fost extrem de aproape de autogol.

Până la urmă, presiunea la poarta lui Pap nu a adus şi golul izbăvitor, iar CFR-ul a terminat din nou la egalitate cu Botoşaniul. A fost 1-1, exact ca în prima etapă din sezonul trecut, pe care ardelenii l-au încheiat câştigând titlul.