La primul meci cu Dan Petrescu revenit pe bancă, CFR Cluj a câştigat meciul cu Astra, din etapa a treia a play-off-ului.

S-a terminat 1-0, după un joc în care ardelenii au riscat doar 15 minute, exact cât a trebuit pentru a marca.

Prima repriză a meciului din Gruia a fost extrem de plictisitoare. Câte un şut pe spaţiul porţii au avut cele două echipe, iar prin minutul 30 se auzeau primele apostrofări din tribune. Cu mingi aruncate în faţă din jumătatea proprie de teren, fără ca acestea să pună în vreun moment în pericol poarta oaspeţilor, CFR-iştii au intrat la vestiare după cea mai slabă repriză din acest campionat.

Lucrurile s-au schimbat complet, însă, după reluare. Ardelenii au avut mai mult nerv, iar Deac putea deschide scorul la prima fază de poartă. CFR-ul a atacat cu mai multă ambiţie decât în repriza precedentă, iar răsplata a venit după o oră de joc, atunci când Bordeianu a marcat cu un şut de la marginea careului.

Fără Alibec, menajat, şi obligaţi să atace la acest scor, oaspeţii i-au dat ceva emoţii lui Arlauskis în minutul 70, prin Mrzljak. În stilul lui Petrescu, feroviarii s-au gândit mai apoi la cum să apere rezultatul decât să-şi mărească avansul, iar ardelenii au renunţat să mai forţeze în ofensivă.

Feroviarii au ştiut să gestioneze perfect scorul de pe tabelă până la final, iar acum aşteaptă un egal la derby-ul dintre FCSB şi Universitatea Craiova, cu şapte puncte avans momentan în fruntea clasamentului. CFR şi Astrase vor întâlni şi miercuri, tot în Gruia, în prima manşă din semifinalele Cupei României.