Universitatea Cluj a terminat la egalitate, 0-0, meciul cu FC Argeş, din etapa a 26-a a Ligii a II-a.

Cu un om mai puţin mai bine de o repriză, după eliminarea lui Goga, „studenţii” au meritul de a nu fi pierdut acest joc, însă au ratat şansa de a urca pe primul loc, în cazul unui succes.

Prima repriză a partidei de pe Cluj Arena a fost extrem de echilibrată, cu cele două formaţii împărţindu-şi şi şansele la cele două porţi. Dacă „U” a fost periculoasă doar prin şuturi de la distanţă, ale lui Goga, Pârvulescu şi Coman, argeşenii au „trăit” prin execuţia lui Eduard Florescu, dar au avut şi un gol anulat incorect, pe motiv de offside.

Chiar înainte de pauză, Goga a văzut uşor cartonaşul roşu pentru o lovitură aplicată unui adversar, iar situaţia „şepcilor roşii” se îngreuna teribil. În partea secundă, însă, jucătorii lui Lobonţ au reuşit să absoarbă perfect lipsa omului în minus, oaspeţii având prima şi singura ocazie abia în minutul 75, prin acelaşi Florescu.

Fără Florescu al clujenilor, accidentat, iar Gavra şi Cordoş suspendaţi, clujenii nu au mai avut forţa să pună în pericol poarta lui Grecu până la final, dar nici nu au avut emoţii în defensvă. S-a terminat 0-0, iar Universitatea a fost depăşită de Academica Clinceni în clasament şi a revenit pe locul trei, dar se află tot la două puncte de prima clasată.

Dacă ar fi câştigat cu FC Argeş, ardelenii ar fi devenit lideri, chiar înaintea derby-ului cu Petrolul, de sâmbătă. “U” a pierdut primele puncte după şapte victorii consecutive.