Sezonul din Liga Elitelor a continuat sâmbătă, cu etapa a treia, însă doar o echipă clujeană a câştigat, din cele cinci care au jucat.

În derby-ul zilei la U19, în care s-au întâlnit primele două clasate, Universitatea Cluj a făcut egal, 1-1, cu Universitatea Craiova.

A fost o partidă în care cele două echipe au demonstrat de ce conduc seria din Liga Elitelor, niciuna nereuşind să domine autoritar partida.

După 0-0 la pauză, oltenii au deschis scorul în repriza secundă prin Boştină, iar Cobârzan a egalat după câteva minute. Fără prea multe ocazii de poartă, meciul s-a terminat 1-1, chiar dacă „studenţii” au jucat în 10 din minutul 85, după eliminarea lui Mureşan.

Cele două formaţii au rămas, în continuare, pe primele două locuri în clasament, pentru că nici principalele urmăritoare nu au câştigat. CFR Cluj a fost egalată de SCM Râmnicu Vâlcea în minutul 90, 2-2 în Gruia. Formaţia lui Sorin Oncică a ratat o şansă imensă de a le egala la puncte pe Universitatea Craiova şi Universitatea Cluj, feroviarii fiind acum tot la două puncte în spate.

Cealaltă formaţie clujeană din competiţie, Ardealul, a pierdut în deplasare cu CSS Slatina, 0-2, iar trupa lui Călin Moldovan e la patru puncte în spatele primelor două poziţii. Ardealul nu s-a descurcat mai bine nici la U17, acolo unde a pierdut, 1-2, pe terenul celor de la Ştiinţa Craiova. Prima victorie întârzie deocamdată pentru micii jucători ai Ardealului, echipă care are şanse mici să termine pe primele două locuri în acest sezon.

Singura formaţie clujeană care a câştigat ieri în Liga Elitelor a fost CFR Cluj, la U17, 2-0 cu Interstar Sibiu, însă rămâne pe locul doi în clasament, tot la două puncte în spatele celor de la LPS Banatul.

Mai jos aveţi o galerie foto de la derby-ul dintre “U” Cluj şi Universitatea Craiova.