Derby-ul de clasament dintre “U” Cluj şi Academica Clinceni a avut loc azi pe Cluj Arena, iar scorul final a fost 3-0 pentru gazde.

Clujenii au început în forţă partida şi au atacat poarta lui Vâlceanu, dar acesta a respins de fiecare dată. Gavra (25) a fost cel mai aproape de gol, dar mingea trimisă de el, cu stângul, a lovit bara transversală.

Universitatea a continuat să pună presiune pe oaspeţi, iar Gavra (40) a semnat o nouă ocazie importantă, reluând cu capul din 9 metri, dar portarul Clinceniului a respins, cu greu, în corner. În finalul reprizei, Robert Ion a ajuns în careul ,,studenţilor”, dar Dur-Bozoancă a respins în faţă, iar fundaşii lui “U” au eliminat pericolul. Tabela a rămas neschimbată la pauză, 0-0.

Clujenii au continuat să stea mai mult în jumătatea adversă de teren, iar Gavra (54) a deschis scorul cu o lovitură de cap din şase metri, 1-0. Alexandru Coman (65) a dublat avantajul echipei sale cu un şut la colţul scurt, 2-0, lâsându-l fără replică pe Vâlceanu.

Echipa gazdă a continuat să domine jocul, având mai multe ocazii. Giurgiu a trimis din careu pentru Taub (81), care a şutat puternic peste transversală. Ursu a înscris în prelungiri din lovitură liberă, direct în vinclu, 3-0, iar arbitrul a fluierat finalul jocului după acest gol.

“U” Cluj a câştigat partida cu 3-0 şi a urcat, deocamdată, pe podium pentru prima oară în acest sezon, ocupând locul 3 cu 33 de puncte, fiind la cinci puncte de liderul Chindia Târgovişte.

“Studenţii” pot fi depăşiţi mâine, de Sportul Snagov, dacă fostul lider nu va pierde la Timişoara.