FC Universitatea Cluj a disputat azi primul amical al verii, după nouă zile de la reunire. Amicalul a avut loc pe Cluj Arena, oasptele fiind FC Avrig, echipă cu care ”U” s-a întâlnit în sezonul trecut al Ligii a III-a.

După șapte minute de la fluierul de start, atacantul Marius Coman a deschis scorul, 1-0, iar în decurs de opt minute acesta a reuşit să mai înscrie de două ori, realizând hattrick-ul, 3-0. Hațiegan a stabilit scorul pauzei, chiar în ultimul minut al primei reprize, 4-0.

În repriza secundă, Kosnic a înscris de două ori în două minute (54, 56), 6-0, iar Ene l-a imitat câteva minute mai târziu, (67, 69) 8-0. Cei doi antrenori au rulat tot lotul avut la dispoziţie pentru această partidă de verificare, iar oaspeţii nu au reuşit să pună probleme apărării Universităţii.

Micaş (75) a trimis un şut de la marginea careului direct în colţul porţii, 9-0, iar Ene (80) a înscris al treilea său gol în această partidă, 10-0. După o greşeală a jucătorilor de la FC Avrig, “U” a beneficiat de o lovitură de la 11 m, dar portarul oaspete a reținut mingea trimisă de Hațiegan. Astfel, scorul final al amicalului a fost 10-0, iar sâmbătă de la ora 18:00 ,,studenții” se vor întâlni cu Luceafărul Oradea în Parcul Sportiv „Iuliu Hațieganu”.