IMG_5653Ardealul Cluj a debutat cu o victorie în Liga Elitelor, după ce s-a impus la Alba Iulia cu 2-0, în meciul cu Unirea. Elevii lui Claudiu Moldovan au încheiat jocul încă din prima repriză când Pal și Cioarcă l-au învins pe Petric.

Gruparea din Cluj a venit mai hotărâtă la Alba Iulia și și-a trecut rapid primele ocazii de a marca.

Scorul a fost deschis de Kristuf Pal în minutul 23, iar în minutul 32 Paul Cioarcă a majorat avantajul pentru oaspeți cu un șut la colțul lung.

După pauză intervențiile bune ale portarului Petric au limitat proporțiile scorului, în vreme ce la poarta clujenilor ocaziile au fost rare.

Adam

Rezerve: Dan, Contz, Pascu, Bardea, Szikora, Bota, Necreală.

Cioarca

Rezerve: Dombardi, Tano, D. Rus, Mîcîială, Nicolau, Butea, Oltean.
Antrenor: Claudiu Moldovan, Cosmin Văsâie.

Pal, Andronic și Cioarcă remarcații din tabăra oaspeților, Petric eroul Unirii

De remarcat la partida de pe „Cetate” II, au fost trei jucători din tabăra oaspeților și unul din tabăra gazdelor.

Kristuf Pal, Răzvan Andronic și Paul Cioarcă s-au evidențiat din tabăra celor de la Ardealul Cluj, fiind fotbaliști de perspectivă, în vreme ce din tabăra gazdelor s-a remarcat poartarul Andrei Petric.

IMG_5658Brigada de arbitri a ținut repriza de 44 de minute și a fost visătoare la schimbări

Cavalerii fluierului s-au dovedit a fi visători în partida de pe stadionul „Cetate” II. Mai întâi arbitrul de centru nu a acordat două lovituri de la 11 metri pentru Ardealul Cluj (câte una în fiecare repriză), în vreme ce în prima parte partida a durat 44 de minute, asta deși în Liga Elitelor la categoria B se joacă doar 40.

În repriza secundă a ieșit la rampă și tușierul de pe partea băncilor de rezervă. Acesta nu a verificat la o schimbare dacă jucătorul are sau nu apărători, iar după câteva minute bune Cristian Pascu a fost trimis să-și pună apărătorile, însă fără a primi cartonașul galben.

Pe final centralul nu a sancționat cu cartonaș roșu o lovire fără minge între doi jucători, acesta arătându-le ambilor cartonașul galben.