Unirea Jucu a câştigat categoric meciul cu Luceafărul Cluj, echipă formată, în majoritate, din antrenori ai academiei de fotbal clujene.

Diferenţa de pregătire dintre cele două echipe s-a văzut din plin în jocul disputat miercuri dimineaţa, jucanii câştigând cu 7-0. Partida a avut loc pe terenul sintetic al Luceafărului din Parcul „Iuliu Haţieganu” şi s-au jucat două reprize a câte 40 de minute, antrenorul Adrian Iencsi având ocazia să-şi testeze din nou elevii în ritm de meci.

Aceştia s-au descurcat perfect, Alex Pop, Olimpiu Bucur şi Dan Florin marcând câte o „dublă” în poarta Luceafărului, Rareş Bituleanu reuşind celălalt gol al Unirii, care a obţinut a doua victorie în amicalele iernii.

Luceafărul şi-a creat şi ea câteva şanse de a înscrie, însă imprecizia la finalizare, coroborată cu intervenţiile portarului Alin Sălăjan, au făcut ca cifra 0 să rămână până la final în dreptul clujenilor.

Unirea Jucu va mai avea încă cinci meciuri amicale până la reluarea campionatului. Astfel, sâmbătă va întâlni echipa de juniori a clubului CFR Cluj, după care, pe 4 februarie, va juca împotriva Comunei Recea. În 8 februarie va fi primul amical cu „U” Cluj, cel de-al doilea fiind programat în 25 februarie, un alt joc de verificare având loc în 15 februarie, cu ASA Târgu Mureş 2.