Universitatea Cluj a învins-o la limită pe Metalurgistul Cugir, 3-2, într-un meci din etapa a 28-a a Ligii a III-a, cu miză doar pentru oaspeţi.

La finalul partidei de pe Cluj Arena, jucătorii lui Adrian Falub au fost premiaţi de preşedintele FRF, Răzvan Burleanu, pentru câştigarea Ligii a III-a.

Meciul dintre echipele considerate contracandidate la promovare la începutul sezonului a început cu Metalurgistul în atac, Şuteu ratând o ocazie bună în minutul trei. Cu dezinvoltura trupei care nu are nimic de perdut, Cugirul a continuat să pună presiune pe defensiva lui Falub, iar Codrea a deschis scorul în minutul 13.

„U” a început şi ea apoi să iasă la joc, iar Haţiegan a ratat o şansă bună, înainte ca Ursu să egaleze cu o reluare din careul mic. „U” a avut mai mult mingea până la pauză, dar fără să-şi creeze ocazii mari de gol decât pe finalul reprizei, prin Haţiegan, de partea cealaltă cugirenii fiind periculoşi pe contraatac.

Repriza a doua a început cu o eroare mare a lui Negrescu, cel care i-a pasat prea încet portarului Crivăţ, iar Ursu a fost atent şi a înscris în poarta goală. „U” a pus două goluri diferenţă între ea şi adversar în minutul 57, atunci când Onicaş a marcat după un corner, iar soarta meciului părea decisă.

Gorcea a intervenit perfect în faţa lui Codrea după opt minute, dar pe fondul unei relaxări în jocul gazdelor, cugirenii au strâns scorul prin golul lui Făgărăşanu. “U” a început să fie din nou periculoasă, iar Lemnaru a trecut, în două rânduri, foarte aproape de golul patru, la fel cum a făcut-o şi Greu în minutul 83.

Finalul le-a aparţinut cugirenilor, care au avut mai mult mingea şi au reuşit să creeze pericol la poarta lui Gorcea, dar scorul a rămas neschimbat pe tabelă. S-a încheiat 3-2, iar la final preşedintele FRF, Răzvan Burleanu, le-a oferit jucătorilor clujeni medaliile şi cupa aferente câştigării Ligii a III-a.