Universitatea Cluj a disputat, sâmbătă la prânz, meciul amical cu Industria Galda, al cincilea al perioadei de pregătire.

Elevii lui Adrian Falub s-au impus cu 2-0, ambele goluri venind în repriza a doua.

Jocul din Parcul “Iuliu Haţieganu” a fost la discreţia totală a “studenţilor” şi în prima repriză, însă imprecizia la finalizare şi intervenţiile portarului Iancău au păstrat scorul egal până la pauză.

Goga, Haţiegan, Ene sau Micaş nu l-au putut învinge pe goalkeeper-ul oaspeţilor, însă a făcut-o Florescu, la cinci minute după reluarea meciului, printr-un şut din careu. După 15 minute, Lemnaru, atacantul intrat la pauză în tabăra lui “U”, a liniştit definitiv jocul, golul său stabilind şi scorul final.

Universitatea câştigă, astfel, al patrulea meci amical din această iarnă, singura piedică fiind miercuri, 4-4 cu Metalurgistul Cugir.

“U” Cluj: Albuț – Chiş, Abrudan, Cordoş, Manu – Giurgiu, Micaş – Hațiegan, Florescu, Goga – Ene. Au mai jucat: Takacs, Onicaş, Telcean, Azbague, Saroşi, Greu, Ursu, Lemnaru. Antrenor: Adrian Falub

Industria Galda: Iancău-Schiau, Haiduc, Olar, Boancă-Vonya-Sîrbu, Costea, Bedelean, Baghiu-Mureşan. Antrenor: Paul Ciucă