IMG_5990_1200x800Armenopolis Gherla a câştigat dramatic meciul cu Unirea Triteni, din etapa a 18-a a Ligii a IV-a, scor final 3-2, cu un gol marcat chiar înainte de fluierul final al arbitrului Dragoş Lunca.

În partida disputată la Cluj-Napoca, pe baza “Unirea”, gherlenii au condus cu 2-0 după o primă repriză perfectă, prin golurile lui Cotuţ şi Bocoş, însă nu au luat în serios “ameninţarea” din etapa trecută, atunci când au încasat două goluri după pauză la Câmpia Turzii. Scenariul s-a repetat şi astăzi, Triteniul reuşind să restabilească rapid egalitatea în a doua parte a meciului, prin golurile juniorilor Cristi Paleoca şi Silviu Saşa.

Lovitura încasată de Armenopolis s-a resimţit din plin până la final, doar o inexactitate în apărarea elevilor lui Andrei Pintilie, după o nouă fază fixă, făcând ca gazdele să marcheze golul izbăvitor, prin Marius Chiş, reuşită care i-a adus din nou la egalitate de puncte cu Luceafărul.

“Am dominat prima repriză clar, am dat două goluri rapid şi am ratat alte cinci ocazii, dar a doua parte am început-o mai relaxat, ca de obicei, pentru că tot aşa începem jocurile şi am luat două goluri în opt minute. Apoi, de prin minutul 60 am căzut, nu a mai funcţionat nimic, dar noroc cu ultima fază, până la urmă sunt trei puncte. Acum avem două săptămâni să remediem situaţia şi să vedem unde am greşit”, a spus unul dintre antrenorii gherlenilor, Cristi Vedean.

“Azi am făcut un joc bun, chiar dacă l-am început foarte rău, cu două goluri primite în 10 minute. Atunci l-am adus pe Sergiu Gall fundaş central şi pe Osvada în atac şi s-a schimbat totul. A doua repriză am început-o bine, am dat două goluri, am dominat mai apoi şi am încercat să ne luptăm cât am putut. În ultimele secunde am luat gol la o greşeală în apărare, aşa cum ne-am obişnuit să pierdem, dar am întâlnit azi şi o pretedentă la titlu. Îi felicit pe băieţi, încă o dată repet că mi-e foarte greu să-i motivez meci de meci, având în vedere cele întâmplate, dar văd că se motivează, îşi fac treaba, îşi lasă munca deoparte şi vin la fotbal. Îi felicit pentru asta şi mergem mai departe, încercăm să-i încurcăm şi pe cei de la Luceafărul”, ne-a precizat şi tehnicianul Triteniului, Andrei Pintilie.

Armenopolis: Boszak – Vînău, Chiş, M. Ionuţ, Sărmăşan – Stan, Bălan, Roşa, Bocoş – Doroftei, Cotuţ. Au mai intrat: Chendrean, Roman şi Tala. Antrenori: Cristi Vedean, Stan David şi Ioan Mureşan.

Unirea: Rusu – Voievod, Osvada, Paleoca B, Crişan – Ceclan, Saşa, Indreica, Podariu, Paleoca C. – Gall S. Au mai intrat: Rus, Deac şi Silvăşanu. Antrenor: Andrei Pintilie