U Cluj-FC Bihor (22)Universitatea Cluj a reuşit să obţină a patra victorie consecutivă în liga a doua, 2-0 cu FC Bihor, în ultima etapă a turului ligii secunde, după un gol marcat din penalty şi o reuşită venită în prelungiri.

În faţa a aproximativ 350 de spectatori, prima repriză a început perfect pentru „U” Cluj, Răzvan Greu transformând o lovitura de la 11 metri în minutul 14. Mai apoi, bihorenii au împins permanent jocul înspre poarta studenţilor, fără a avea, însă, situaţii importante de gol. De partea cealaltă, elevii lui Mihai Teja s-au mulţumit cu avantajul de pe tabelă, pe care au reuşit să şi-l conserve până la pauză.

În a doua repriză, Daniel Cocină a fost eroul negativ al gazdelor în primele minute, acesta ratând două ocazii din poziţii favorabile. După o ratare uriaşă a lui Şulea s-a petrecut şi momentul psihologic al meciului, oaspeţii irosind un penalty la mijlocul reprizei secunde, atunci când Ember a tras execrabil, pe lângă poarta lui Niczuly. Oaspeţii nu au mai pus în pericol deloc poarta clujeană până la final, iar „U” s-a jucat cu ocaziile. Tarcea, Butean, Schieb, Hîmpea şi Keresztes, ultimii doi la aceeaşi fază, au ratat şanse importante de gol.

În cele din urmă, meciul s-a terminat 2-0, Norbert Janos stabilind scorul final în prelungiri, pentru o victorie care o apropie tot mai mult pe “U” Cluj de play-off, fază a campionatului la care fanii “şepcilor roşii” nici nu se gândeau la jumătatea turului.

„U” Cluj: Niczuly-Butean, Crişan, Cordoş, Hîmpea-Cindea, Tarcea-Ursu, Greu, C.Popescu-Cocină. Au mai jucat Keresztes, Schieb şi Norbert Janos

Antrenor: Mihai Teja

FC Bihor: Kiraly-Remeş, Mintaş, Chira, Arsene-Magda, Ember-Coroian, Şulea, Andor-Trabalka. Rezerve: Egri, Şereş, Negrea, Novak, Pantea, Haş, Cacovean

Antrenor: Dan Mănăilă

Mai jos vedeţi rezultatele tuturor meciurilor jucate astăzi în etapa a 13-a a seriei Vest:

Şoimii Pâncota-FC Braşov 3-0

CSM Râmnicu Vâlcea-FCM Baia Mare 1-2

Olimpia Satu Mare-FC Caransebeş 1-0

CS Mioveni-Metalul Reşiţa 4-0

Unirea Tărlungeni-UTA Bătrâna Doamnă 2-2

Meciul Gaz Metan Mediaş-Chindia Târgovişte se joacă în această seară.