CFR Cluj 2 şi Sănătatea Cluj au terminat la egalitate, 2-2, un meci încrâncenat, disputat vineri după-amiază la baza CMC.

Jucătorii lui Gheorghe Barbu au condus de două ori, după eurogolul lui Petrila şi reuşita lui Boli, dar au fost egalaţi de fiecare dată prin Lupu.

La 1-1, oaspeţii au rămas în 10 după eliminarea lui Paul Cristian, „viruşii” cerând şi ei un cartonaş roşu la intervenţia lui Adrian Rus asupra lui Ceaca, gest sancţionat cu cartonaş galben.

Pentru CFR au jucat în acest meci Bryan Nouvier şi Kevin Boli, jucători trimişi de la prima echipă, alături şi de vârful Marius Coman, toţi fiind urmăriţi din tribune şi de antrenorul Dan Petrescu.

Veniţi în Gruia după şapte meciuri consecutive fără înfrângere, jucătorii lui Csaba Kis şi Dan Matei au bifat şi a opta partidă fără eşec, ultima echipă care a reuşit să o învingă pe Sănătatea fiind Performanţa Ighiu, cu un gol marcat în minutul 90+4.

„A fost o primă repriză slabă a noastră, am greşit peste tot, deşi nu pot să nu remarc un cartonaş roşu ce trebuia acordat la portar. Dar am trecut şi peste asta, băieţii au dat dovadă de caracter în a doua repriză şi am reuşit să egalăm de două ori. Băieţii s-au dăruit, îi felicit, avem opt meciuri fără eşec, dar nu e niciun secret. Atmosfera e perfectă. Aşa cum e patronul, sunt şi conducătorii, antrenorii şi jucătorii, ştiu când să se adune, când să glumească, când să se distreze, plus că am făcut şi o pregătire bună de iarnă. Fizic am stat bine la acest meci. E al doilea joc pe care îl jucăm în inferioritate numerică şi nu primim gol”, a spus, la final, unul dintre antrenorii Sănătăţii, Csaba Kis.

Mai jos puteţi vedea câteva fotografii de la acest meci şi înregistrarea integrală a jocului transmis de CJSport.ro.