CFR Cluj a câştigat după executarea loviturilor de la 11 metri derby-ul cu Universitatea Cluj, din Cupa României U19.

Feroviarii s-au impus cu 6-5, după 2-2 la finalul timpului regulamentar, şi s-au calificat în optimile competiţiei.

Jucătorii lui Călin Sălăgean au început mai bine meciul de pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”, iar după o posesie mai bună a venit şi golul.

Florin Burghele a deschis scorul în minutul 10, după un şut sub bară în urma unui corner. Odată cu trecerea timpului însă, CFR-iştii lui Sorin Oncică s-au văzut tot mai mult în jumătatea rivalilor, iar Petrila a egalat cu o acţiune specifică în minutul 23. Cele două formaţii au fost mult mai atente în apărare, iar ocaziile clare de gol au lipsit până la pauză.

Echilibrul cu care s-a încheiat prima repriză a continuat şi în debutul părţii secunde, asta până în minutul 68. Atunci, Petrila a prins un şut perfect de la marginea careului şi a dus-o pe CFR în avantaj, cu toată opoziţia lui Gorcea. Burghele a fost aproape să facă şi el dubla, însă Gal s-a opus şutului său din lovitură liberă, iar în minutul 82 micii “studenţi” au avut ghinion la bara lui Telcean.

Norocul a ţinut şi cu Universitatea în acest joc, iar Burghele e egalat în minutul 89 printr-o lovitură de la 11 metri scoasă de Marin. Câştigătoarea avea să se decidă tot de la punctul cu var, nu înainte ca Potcoavă să fie eliminat în prelungirile timpului regulamentar, după un conflict cu Petrila.

La penalty-uri, doi jucători de la “U” au ratat, în timp ce de la CFR a făcut-o doar unul, iar feroviarii s-au impus cu 6-5, scor final. După golul decisiv al lui Dat, alb-vişiniii s-au bucurat în faţa galeriei Universităţii, iar jucătorii lui Călin Sălăgean au intervenit şi ei. Au existat câteva îmbrânceli, însă totul s-a încheiat fără ca situaţia să degenereze.

Mai jos aveţi câteva fotografii de la acest meci şi un video cu finalul tensionat al partidei. Videoclipul conţine limbaj licenţios.