CFR Cluj şi-a păstrat titlul de campioană a României. Formaţia lui Dan Petrescu a câştigat cu 1-0 meciul cu Universitatea Craiova, din ultima etapă a play-off-ului, deşi avea nevoie de doar un punct.

Golul lui Culio, din penalty, a făcut diferenţa şi a declanşat fiesta la final.

Jucătorii lui Dan Petrescu au început decişi să rezolve titlul din primele minute. Păun a ratat o ocazie mare, iar după ce Haţiegan i-a anulat un gol lui Boli, centrarul partidei din Gruia a dictat penalty la acelaşi Păun. Culio l-a transformat fără emoţii în minutul 12 şi ardelenii aveau 1-0.

Bordeianu a fost aproape de gol printr-un şut de la distanţă, iar sistemul defensiv al lui Petrescu şi-a intrat apoi în rol, ofensiva fiind abandonată complet. Totuşi, Arlauskis i-a salvat pe alb-vişinii la o ocazie a lui Cristea în minutul 35, după o fază fixă, iar la pauză a rămas 1-0.

După reluare, Omrani a avut un gol anulat pentru offside şi a ratat o ocazie mare, într-un debut de repriză care i-a aparţinut total CFR-ului. Papură a schimbat atacanţii, dar nici Fortes nu a reuşit să-l învingă pe Arlauskis, portarul clujenilor având o intervenţie perfectă la „capul” atacantului portughez, venit în minutul 55.

După acea fază, clujenii au cedat posesia oltenilor, care au fost şi mai periculoşi până la final. Cicâldău a fost, însă, ratangiul de serviciu al oaspeţilor, patru şuturi ale acestuia nereuşind să găsească ţinta. Mateiu şi Baicu au ratat ultimele ocazii în prelungiri, dar nici măcar un gol nu mai putea strica sărbătoarea clujenilor.

CFR Cluj e vechea şi noua campioană a României, câştigând al cincilea titlu din istorie. La final, suporterii au intrat pe teren pentru a sărbători un nou sezon perfect pentru echipa lor. Mai jos aveţi câteva fotografii de la această partidă şi un video cu sărbătoarea de la final a fanilor.