CFR Cluj a reuşit a treia victorie consecutivă în faţa Astrei Giurgiu, reuşind să se impună, 3-2, în meciul din etapa a doua a play-off-ului. După o primă repriză în care Lung a ajuns la spital şi Şumudică în tribune, ardelenii s-au desprins decisiv în partea a doua a jocului, atunci când şi-au permis să rateze şi o lovitură de la 11 metri.

Repriza nebună din Gruia a început cu golul lui Ioniţă, din minutul patru şi a continuat cu o bară a lui Budescu după cinci minute, primul sfert de oră încheindu-se cu golul egalizator al lui Păun. Imediat, însă, a avut loc şi momentul cel mai dramatic al meciului, Silviu Lung fiind lovit puternic de mingea trimisă de Omrani spre poartă şi a fost luat cu ambulanţa de pe gazon.

După pauza de opt minute nu s-a mai jucat nimic, finalul primei părţi fiind aprins, mai întâi, de eliminarea lui Marius Şumudică, antrenorul Astrei protestând la o decizie a centralului Sebastian Colţescu. În minutul 45+1, Deac a reuşit să-şi ducă echipa în avantaj după o reluare din apropiere, iar ardelenii au terminat perfect o repriză începută prost.

Cu 2-1 pe tabelă, elevii lui Vasile Miriuţă au preferat să conserve rezultatul şi să încerce să dea lovitura pe contraatac, însă au reuşit să marcheze, până la urmă, dintr-o fază fixă, Omrani reluând cu capul după un corner, în minutul 72.

La 3-1, fotbaliştii CFR-ului au început să facă şi spectacol, ratarea penalty-ului de către Antal, aflat la debutul în tricoul alb-vişiniu, trecând aproape neobservată de către cei aproximativ 8.000 de suporteri bucuroşi, dar care era s-o coste pe CFR.

Ultimele minute au fost trăite cu emoţii în Gruia, golul lui Săpunaru, din minutul 90, fiind urmat de o paradă de trei puncte a lui Mincă, la lovitura liberă a lui Fabricio, iar clujenii au bifat prima victorie în play-off.

Succesul de vineri o urcă pe CFR la două puncte de primul loc şi aşteaptă acum o remiză între Viitorul şi Steaua pentru a reintra cu şanse reale în lupta pentru titlu.