CFR Cluj a pierdut, 0-3, meciul cu Dinamo Bucureşti, disputat în penultima etapă a play-off-ului Ligii I. În faţa a aproximativ 13.000 de spectatori, aproape jumătate dintre ei fiind suporteri ai „câinilor roşii”, clujenii au fost depăşiţi total de către dinamovişti, care au urcat, cel puţin pentru o zi, pe primul loc al campionatului.

Cu nevoie mult mai mare de victorie, Dinamo a început în atac meciul de la Cluj, dominând autoritar prima repriză. Atacurile „câinilor roşii” nu au adus însă şi pericol la poarta lui Marc, oaspeţii nereuşind să trimită niciun şut pe poartă în primele 45 de minute. CFR-iştii au preferat cartea contraatacului, iar Nouvier, Omrani şi Păun i-au câteva emoţii lui Penedo.

După 0-0 la pauză, repriza a doua a început cu un contact între Marc şi Steliano Filip, portarul CFR-ului scăpând mingea, iar dinamovistul trimiţând în poarta goală. Clujenii au cerut vehement fault în atac, însă „centralul” Marius Avram a considerat corect duelul dintre cei doi, iar bucureştenii au devenit liderii Ligii I.

După acest gol, meciul s-a schimbat complet, CFR-iştii fiind cei care au încercat să atace, oaspeţii aşteptând oportunităţile ivite pe contraatac. Omrani şi, mai ales, Camora au fost foarte aproape să egaleze cu şuturi care au trecut, însă, pe lângă poarta lui Penedo.

Bud a irosit şi el două şanse foarte bune de a marca într-un interval de trei minute, presiunea feroviarilor devenind tot mai mare odată cu trecerea timpului. Vasile Miriuţă l-a schimbat pe golgheterul echipei sale după cele două ratări, însă ardelenii nu au mai contat deloc în ofensivă până la final, dinamoviştii securizându-şi cele trei puncte cu golul lui Hanca, din minutul 88.

Reuşita din penalty a lui Bumba a consemnat şi eliminarea lui Tiago Lopes pentru proteste, un rămas-bun trist oferit de către jucătorii lui Vasile Miriuţă propriilor suporteri, însă după un sezon peste aşteptările acestora, clujenii îndeplinându-şi obiectivul şi calificându-se în play-off.