Sănătatea Cluj a terminat la egalitate, 1-1, meciul cu FC Hermannstadt, disputat vineri după-amiază la Sibiu în ultima etapă a Ligii a III-a.

„Viruşii” au obţinut punctul care le-a adus şi locul al treilea în clasament cu un gol marcat în minutul 90+1, atunci când Alexandru Gaşpar a fructificat o centrare a lui Ciupe.

Oferte echipament JomaOferte Joma

Până la acea fază, meciul, transmis LIVE TEXT de către CJSport.ro, a avut două perioade distincte, cu sibienii mai buni în prima repriză. Golul lui Dâlbea a venit potrivit cursului jocului, însă oaspeţii au jucat aproape perfect în a doua repriză, atunci când a apărut şi pericolul la poarta gazdelor.

Veteranul Gaşpar a marcat în prelungiri, iar echipa sa a încheiat pe locul trei sezonul datorită rezultatelor directe favorabile în cele două meciuri cu Unirea Jucu, 1-1 în deplasare şi 0-0 pe teren propriu, jucanii obţinând acelaşi număr de puncte, 53.

„Prima repriză a fost dominată de sibieni, au avut multe ocazii, însă a doua ne-a aparţinut în totalitate. Am avut ocazii peste ocazii, un gol anulat, iar în minutul 91 Gaşpar a reluat în vinclu o lovitură liberă a lui Ciupe. După aspectul jocului, eu zic că a fost un egal meritat şi chiar înainte de golul nostru s-a oprit ploaia şi a apărut un curcubeu, un semn care a fost bun pentru noi. Mă bucură foarte mult faptul că echipa nu a cedat şi a luptat până la ultima picătură, iar roadele au venit. Am terminat campionatul pe locul trei, e o performanţă pentru noi, am făcut istorie şi acum îl aşteptăm pe domnul doctor să vină cu primele. Bravo jucătorilor pentru dăruire, pentru că sunt foarte mândru de ei şi de ce au realizat în aceste ultime etape şi mă bucur că am putut să-i conduc la obţinerea locului trei”, ne-a spus antrenorul din finalul sezonului al echipei clujene, Csaba Kis.

Mai jos aveţi o galerie foto de la meciul cu Hermannstadt, dar şi un video de câteva secunde cu bucuria din vestiar a Sănătăţii, jucătorii clujenii cerându-şi primele de la finanţatorul Aurelian Ghişa pentru locul trei obţinut la finalul campionatului.

3 COMENTARII

1. Desigur, meritoriu acest „sezon de vis” al fotbaliștilor Sănătății, în Liga a treia, obținut la Sibiu în fața unor tribune golașe, dar, domnule jurnalist, Clujul își sărbătorește campionii baschetbaliști ! Lor, jucătorilor lui Silvășan, trebuia să le dedicați articolul de fond și nu să-i pomeniți la capitolul „Mai multe articole” ! Interesant efortul dumneavoastră, domunle Rus, de a fi prezent, mereu, în mijlocul evenimentelor sportive ale clujenilor, dar un titlu de campioni naționali merită respectul cuvenit !