Sticla Arieşul Turda a câştigat, 1-0, meciul cu Gaz Metan Mediaş 2, din prima etapă a Ligii a III-a.

Partida de pe „Municipalul” turdean a fost decisă de golul lui David, care a scăpat singur cu portarul oaspeţilor în minutul 80, iar turdenii au bifat primele trei puncte ale sezonului.

Paradoxal, golul Sticlei a venit într-o repriză în care ocaziile nu au fost foarte numeroase la poarta Gazului.

Jucătorii lui Constantin Olariu au creat mai mult pericol în primele 45 de minute, dar Varodi şi acelaşi David nu au găsit drumul spre gol. Portarul Ursu a avut şi el un merit important în această victorie, care le dă un moral bun turdenilor pentru prima deplasare a sezonului, pe terenul celor de la AFC Hărman.

Sticla s-a impus cu 1-0 fără aportul ultimelor două transferuri, Lemnaru şi Onicaş, care au urmărit din tribune prestaţia colegilor lor.