CFR Cluj a câştigat şi meciul cu Poli Iaşi, 2-0, şi continuă forma perfectă din acest început de campionat.

Ardelenii au rezolvat jocul din etapa a patra în prima repriză şi doar un gol marcat îi desparte, deocamdată, de locul 1 în clasament, joi urmând să primească vizita celor de la Dinamo.

Cu echipa standard a clujenilor din acest început de campionat, oaspeţii au rezolvat meciul în 10 minute din prima repriză. Penalty-ul transformat de Culio şi „capul” lui Hoban au făcut ca CFR să conducă cu 2-0 după jumătate de oră în jocul de la Iaşi, iar gândul feroviarilor putea zbura, deja, spre derby-ul cu Dinamo.

Mai puţin spectaculoasă decât prima parte a meciului, a doua repriză fost controlată tactic de către CFR, căreia i-a convenit perfect scorul înregistrat pe tabelă. Doar Culio a fost aproape de a marca, şutul său fiind respins de portarul moldovenilor. Finalul de meci a fost lipsit de emoţii pentru cei doi portari, iar CFR-ul s-a impus cu 2-0, fiind pe locul doi doar din cauza unui gol în minus faţă de liderul FC Botoşani.

Pentru alb-vişinii urmează, joi, meciul cu Dinamo de pe teren propriu, elevii lui Dan Petrescu, părând mari favoriţi având în vedere jocul practicat până acum.