cfr cluj infrangereCFR Cluj a pierdut cu 2-1 meciul de sâmbătă seară de pe terenul Concordiei Chiajna, după ce elevii lui Toni Conceicao au izbutit egalarea în urma unui penalty ratat, dar transformat în gol în cele din urmă.

Chiajna ia la rând fruntaşele play-out-ului şi după ce a câştigat cu liderul CSMS Iaşi s-a impus sâmbătă şi în faţa echipei CFR Cluj, cu 2-1. Ilfovenii au deschis scorul în minutul 5 prin Pena, care a punctat cu capul.

A durat peste 60 de minute până oaspeţii au izbutit egalarea, prin Beleck, la capătul unui penalty venit în minutul 71 în urma unei faze controversate. Portarul Bălgrădean a parat şutul lui Cristian Lopez, Camora a intervenit şi a trimis în transversală, iar din ricoşeu Beleck a restabilit egalitatea.

Doar 9 minute mai târziu gazdele au stabilit scorul final prin Purece, care a trimis un şut la colţul lung.

În urma acestui rezultat Concordia Chiajna urcă pe locul 4 şi este aproape salvată de la meciul de baraj pentru menţinerea în prima divizie, în timp ce CFR Cluj rămâne pe locul 2 cu 33 de puncte.

Toni Conceicao a ales să ofere câteva zile de odihnă pentru unii din jucătorii care au evoluat în finala Cupei cu Dinamo, dar a utilizat piesele grele din angrenaj, căpitanul Camora şi Petrucci.

CFR Cluj: Vâtcă – Coelho, Țînc, Goian, Camora –  Petrucci, Nascimento (Jakolis ’56), Gomelt – Vitor Bruno (Beleck ’46), Cristian Lopez, Nouvier. Antrenor: Toni Conceicao

Concordia Chiajna: Bălgrădean – Grădinaru (Grădinaru ’83), Tincu, Niasse, Odibe, Bucurică – Obodo, Cristescu, Giurgiu (Purece ’25) – Garcia (Milevskyi ’62), Pena. Antrenor: Adrian Falub