Clasamentul rămâne neschimbat în fruntea Ligii a IV-a şi după etapa a noua.

Unirea Iclod şi CS Floreşti şi-au câştigat destul de uşor meciurile avute duminică dimineaţa şi distanţa de un punct rămâne în favoarea Unirii.

Trupa lui George Cotuţ s-a impus cu 6-0 în deplasare cu CFR Dej, într-un meci jucat pe baza sportivă „Viile Dejului”.

Diferenţa de valoare s-a văzut în această partidă, oaspeţii având 4-0 la pauză. Coroian şi Danciu au înscris câte două goluri, în timp ce Vali Dîrjan şi Cupşa şi-au trecut şi ei numele pe lista marcatorilor, Iclodul bifând a opta victorie din nouă meciuri.

Un joc mai greu a avut Floreştiul la Jucu, acolo unde a avut loc partida cu Sporting Apahida, însă doar în prima repriză. Roş-albaştrii au câştigat cu 4-0, dar după o primă parte în care şi gazdele le-au pus probleme floreştenilor. Golul lui Zvichi i-a dus pe oaspeţi în avantaj minim după 45 de minute, dar în repriza secundă echipa aflată pe locul doi în clasament a ştiut să se ferească de emoţii.

Văidean, Madru şi Nuţ au rotunjit golaverajul Floreştiului, care a ajuns la 36 de goluri marcate, având în continuare cel mai bun atac. De partea cealaltă, Apahida are patru victorii şi patru înfrângeri până acum.

Cel mai spectaculos meci al zilei a fost la Frata. Acolo s-a jucat Viitorul Soporu de Câmpie-Someşul Gilău, încheiat cu victoria oaspeţilor, 3-2, venită în minutul 90. A fost o partidă extrem de activă, cu trei penalty-uri acordate de arbitrul Mircea Salomir, însă doar unul a fost şi transformat. Mornea irosit prima lovitură de la 11 metri pentru Sopor la scorul de 0-0, iar apoi Vasile Petrişor a dat gol pentru gilăuani.

La 0-1 a fost rândul oaspeţilor să rateze un penalty, prin Niste, după care Cecălăcean a egalat în repriza secundă. Al treilea penalty l-a primit Gilăul, însă de această dată l-a executat Petrişor, cel care, la 37 de ani, îşi trăieşte a doua tinereţe. Dubla acestuia nu avea să fie suficientă pentru victorie, Cecălăcean reuşind şi el un meci bun pentru Sopor şi marcând, la rândul său, două goluri. Până la urmă, Someşul a plecat cu toate punctele după reuşita lui Gherman „Messi” din minutul 90, iar Gilăul a urcat în clasament, cel puţin pentru câteva ore, până pe locul cinci.

Soporul rămâne antepenultima, cu şapte puncte, Viitorul acumulând a şasea înfrângere.