Etapa a 11-a a Ligii a IV-a s-a încheiat duminică, iar liderul Unirea Iclod şi ocupanta locului trei, Someşul Dej, au câştigat cu mari emoţii.

Unirea s-a impus cu 3-2 pe terenul Vulturului Mintiu-Gherlii, printr-un gol decisiv marcat cu un minut înainte de final.

Oaspeţii au condus cu 2-0, după golurile lui Porumb şi Săvan, şi păreau să aibă un meci uşor, însă Mintiul a revenit pe finalul primei reprize.

Penalty-ul transformat de Sergiu Pop i-a readus în joc pe „vulturi”, iar în partea a doua gazdele au jucat altceva faţă de primele 45 de minute.

Inevitabil a apărut şi golul egalizator, marcat de Morar, însă tot Iclodul avea să fie echipa fericită la final. Patrick Pop a marcat golul victoriei în minutul 89 şi a adus trei puncte importante în tabăra Iclodului, chiar înaintea derby-ului cu CS Floreşti, de săptămâna viitoare.

Tot cu emoţii a câştigat şi Someşul Dej, 3-2 cu CS Supporter 2.0, după o partidă spectaculoasă. Oaspeţii au fost cei care au deschis scorul, prin Rareş Anca, însă dejenii au întors rezultatul prin două lovituri de la 11 metri. Petrean şi Toma le-au transformat, însă Crăciun a executat perfect o lovitură liberă de la marginea careului şi a restabilit egalitatea, cu 15 minute rămase de jucat.

O centrare în careu, venită în minutul 90+1, a fost reluată cu capul în poartă de către Bogdan Paul, iar dejenii au câştigat un meci important atât la moral, cât mai ales în clasament. Odată cu acest succes, Someşul s-a distanţat la şase puncte de locul patru, pe care îl ocupă acum CSM Câmpia Turzii.

Arieşul Mihai Viteazu a obţinut o victorie calculată pe terenul celor de la CFR Dej, 2-1. Oaspeţii au avut de partea lor în special experienţa, dejenii folosind mulţi jucători tineri, iar Arieşul a ştiut să-şi facă meciul uşor. Mărie şi Cîţcăuan au făcut ca scorul să arate 2-0 pentru trupa din Mihai Viteazu, iar dejenii au redus din diferenţă printr-un penalty transformat de Popan. Arieşul a câştigat al patrulea meci din acest campionat, în timp ce dejenii rămân doar cu victoria surprinzătoare de pe terenul Olimpiei Gherla.

Viitorul Soporu de Câmpie a pierdut din nou un meci spectaculos, pentru a doua oară într-o săptămână. Turdor Barta şi colegii săi au fost învinşi, 2-4, de către Unirea Dej 2, într-un joc în care gazdele au ratat două lovituri de la 11 metri. Iulian Moldovan şi Alex Tămaş au fost eroii negativi ai Soporului, însă ultimul s-a scos cu un gol marcat în prealabil. Raul Mureşan a fost celălalt marcator al Viitorului, însă gazdele au întâlnit o formaţie mai pragmatică. Dejenii au fost mai atenţi în faţa porţii, inclusiv de la punctul cu var, formaţia lui Eusebiu Şuvagău reuşind să marcheze dintr-un penalty. Borşan, cu un gol în secunda 38 a meciului, Popa şi Papp, ultimul cu o dublă, au înscris pentru Unirea, care a ajuns la a treia victorie din acest campionat.

Sporting Apahida a făcut un antrenament util cu Armenopolis Gherla, 8-1. Diferenţa în special din punct de vedere fizic s-a văzut în meciul din Apahida, acolo unde Armenopolis a făcut doar act de prezenţă. Sporting a marcat de cinci ori până la pauză, iar în repriza secundă şi-a rotunjit golaverajul. Jumătate dintre cele opt goluri le-a marcat Bondor, trei a dat Ciotlăuş, iar unul Tăbîrţă, pentru cea mai categorică victorie a apahidenilor din acest campionat. Sporting a întrerupt şi o serie nefastă, de trei eşecuri consecutive.