Etapa a 26-a a Ligii a IV-a a debutat marţi după-amiaza, cu două meciuri extrem de spectaculoase, în care s-au marcat 12 goluri.

Industria Sârmei Câmpia Turzii a terminat la egalitate cu Vulturul Mintiu-Gherlii, 4-4, în timp ce CS Floreşti şi Unirea Triteni şi-au împărţit şi ele punctele, 2-2.

Meciul de la Câmpia Turzii a fost plin de dramatism, ambele echipe trecând pe lângă victorie pe final. După 3-1 la pauză pentru gazde, scorul s-a menţinut până la intrarea în ultimele 10 minute de joc, Vulturul reuşind performanţa de a marca de trei ori până în minutul 90. “Sârmarii” şi-au revenit din şoc în prelungiri, atunci când au beneficiat de o lovitură de la 11 metri şi s-au ales cu un punct, fiind la un pas de a le pierde pe toate trei însă, deşi le aveau, la un moment dat, în buzunar.

Sebastian Moldovan, Mureşan, Iepure şi Cecălăcean au marcat pentru ISCT, Florin Brehar şi Hodiş, autorul unui hattrick, înscriind pentru formaţia din Mintiu-Gherlii.

Răsturnări de situaţie au fost şi în celălalt meci, disputat la Floreşti, acolo unde Unirea Triteni a marcat primul şi ultimul gol al jocului, în cele din urmă reuşind să plece cu un punct datorită unei execuţii perfecte chiar a antrenorului-jucător Andrei Pintilie.

Călin Câmpian a deschis scorul în faţa unei echipe care, în urmă cu doar 48 de ore, a jucat împotriva Universităţii Cluj, Nuţ şi Raul Cîmpean reuşind să-i aducă pe floreşteni în avantaj. Aceştia au mai ratat câteva ocazii importante la poarta oaspeţilor mai apoi, şansele irosite de către gazde răzbunându-se tocmai în minutul 90+1, eurogolul lui Pintilie stabilind scorul final.

Restul meciurilor etapei a 26-a vor avea loc miercuri şi joi, iar la “clasamente” puteţi vedea cum arată ierarhia după primele două jocuri ale singurei runde intermediare din acest retur.