foto: Facebook/CFR Dej

La finalul acestei săptămâni în Liga a IV-a, județul Cluj, au fost programate jocurile etapei cu numărul 10. În această rundă au fost marcate 24 de goluri, şase de către echipele organizatoare și 18 de formaţiile care au evoluat în deplasare.

Someșul 2010 Apahida – Luceafărul 2010 Cluj 0 – 2

Victoria de la Apahida i-a urcat pe clujeni pe poziția a doua a clasamentului, aceştia profitând de remiza celor de la Arieșul și de faptul că Vulturul Mintiu Gherlii a stat. După o remiză albă la pauză, golurile lui Mocan şi Dîrjan au adus cele trei puncte în tabăra oaspeţilor.

„A fost un meci bun, Luceafărul am înţeles că are de gând să joace la baraj. Prima repriză a fost echilibrată, iar în a doua parte am primit două goluri. Nouă ne-au lipsit şi patru jucători, iar în a doua repriză am cam terminat benzina şi nu am mai putut rezista”, a declarat antrenorul Someşului, Florin Pojar.

Someşul Apahida: Chiorean-Câmpean, Chindriş, Kiraly, Pălăcean-Gădălean, Vasilaş, Dascăl, Boboş-Nechifor, Porumb. A mai jucat Şipoş

Antrenor: Florin Pojar

Luceafărul Cluj: Morar – Nuţu, Truşcă R., Truşcă A., Corpodean – Vălean, Paravan, Mocan, Frătean – Dîrjan, Roman. Au mai intrat: Nuţ, Baltaru, Popa, Rafa.

Antrenor: Adrian Truşcă

CFR Dej – Potaissa Turda 1 – 6

Liderul a avut probleme la Dej doar până la marcarea celui de-al doilea gol în poarta ultimei clasate, pentru oaspeţi urmând mai apoi un galop de sănătate până la finalul jocului. Potaissa a ajuns la a opta victorie a sezonului, însă în runda următoare va sta şi îi va da posibilitatea Luceafărului să se apropie în clasament.

„A fost un joc de deplasare, contra unei echipe tinere, însă ne-a dezavantajat şi terenul care a fost denivelat. În prima repriză a fost mai greu până a venit al doilea gol, iar mai apoi a mers totul normal pentru noi”, a spus antrenorul liderului, Dorin Suciu.

„A fost un meci plăcut, în care oaspeţii au dominat, oarecum normal, fiind şi pe primul loc. Au jucat mult mai bine ca noi”, a recunoscut şi unul dintre oficialii Dejului, Alexandru Kiss.

CFR Dej: Florea-Boldor, Todică, Prodan, Marian-Ciurean, Silaşi, Câmpan, Mureşan V.-Poleac, Mureşan M. Au mai intrat: Bereczki, Rişcău, Petean.

Antrenor: Darius Boldor

Potaissa: Lăkătuş C-Tornai, Szakacs, Soporan, Otvos, Savu, Kopandi, Hidişan, Tot, Lăkătuş G, Szilaghi. Au mai intrat Tothăzan, Imbuzan, Nicoară şi Papalan.

Antrenor: Dorin Suciu

Viitorul Feleacu – Armenopolis Gherla 1 – 2

Meciul de pe terenul Viitorului s-a decis pe final, atunci când Marian Ionuţ a marcat golul care a adus victoria echipei sale. La pauză scorul a fost egal, 1-1, după reuşite lui Goga, respectiv Pruneanu. După încheierea partidei, însă, gazdele au rămas fără antrenor, colaborarea dintre Viitorul şi Lucian Sagmar încetând de comun acord.

„În primul rând jocul prestat până acum nu ne-a mulţumit, exprimarea jucătorilor, iar mai apoi şi rezultatele. În clasament suntem un pic sub ce se doreşte la clubul nostru, iar în zilele următoare sperăm să anunţăm noul antrenor. Cât despre jocul cu Gherla, a fost unul cu o primă repriză în care ei au avut mai multe ocazii, cu o a doua dominată de noi, însă doar până la golul din final reuşit de Armenopolis. A fost un meci ce putea fi câştigat de oricine, până la urmă”, a spus un oficial al Viitorului Feleacu.

“Am avut ocaziile mai clare, putem spune că valoarea superioară şi-a spus cuvântul. Adversarul, în afară de gol, nu a avut nicio ocazie”, a spus antrenorul gherlenilor, Stan David.

Viitorul Feleacu: Silaghi-Moldovan, Brie, Turcu, Neamţu-Corcea, Grigoroşcuţă, Goga, Danciu, Goia-Macula

Au mai intrat: Burz şi Fekete

Armenopolis: Tala-Vânău, Crăciun, Marian Ionuţ, Chiş, Stan, Răzvan, Nadin, Doroftei, Cotuţ, Pruneanu. Au mai intrat Pârvulescu, Simboan.

Antrenor: Stan David

Vă reamintim că Arieşul Mihai Viteazu a terminat la egalitate cu Unirea Floreşti, 2-2, iar Someşul Gilău a câştigat la „masa verde” cu Unirea Tritenii de Jos. La mijlocul săptămânii trecute a avut loc şi meciul Ardealul Cluj-Industria Sârmei Câmpia Turzii, scor 2-6.

Mai jos aveţi clasamentul Ligii a IV-a Cluj, după 10 etape:

# Nume echipa M V E I G P A
1 A.S. POTAISSA 2011 Turda 10 8 1 1 44-9 25p +10