Potaissa Turda a câştigat derby-ul etapei e noua din liga a patra, 1-0 cu Arieşul Mihai Viteazu şi se îndreaptă cu paşi siguri spre liga a treia. Elevii lui Dorin Suciu s-au distanţat în clasament pentru că Vulturul Mintiu Gherlii a suferit o nouă înfrângere, astfel că lupta pentru primul loc pare a fi încheiată încă din tur. Vă prezentăm mai jos cronicile meciurilor disputate la finalul săptămânii trecute şi clasamentul ligii a patra, cu menţiunea că site-ul nostru a prezentat duminică evenimentele petrecute la meciul de la Turda.

ISCT 1921 Câmpia Turzii – Someșul Gilău 1 – 1 (0-0)

Joc echilibrat în prima parte între ISCT 1921 Câmpia Turzii, locul opt înaintea întâlnirii de pe teren propriu cu Someșul Gilău, locul cinci. Echilibrul din clasament, cele două echipe fiind despărţite de doar trei puncte, a fost materializat și pe tabela de marcaj la finalul primului mitan (0-0), dar după revenirea de la cabine, în debutul părții secunde oaspeții au profitat de o neatenție a defensivei echipei gazdă și au trecut în avantaj pe tabelă. Din acel moment elevii lui Vali Șandru și Dorin Roșu au început lupta de urmărire pentru restabilirea egalității, gol ce a fost marcat în cele din urmă de Voiculeș, în minutul 85, care a transformat o lovitură de pedeapsă.

Unirea Tritenii de Jos – Viitorul Feleacu 1 – 2 (0-0)

După o primă repriză fără evenimente notabile, jocul de la Tritenii de Jos s-a aprins după ieșirea de la cabine, atunci când gazdele au profitat de o neatenție a defensivei nou promovatei din Feleacu. Oaspeţii nu s-au putut împăca cu gândul unei înfrângeri și au restabilit egalitatea prin Burz, apoi au înscris şi golul care avea să le aducă cele trei puncte, prin Danciu. Cu această victorie echipa din Feleacu a totalizat 15 puncte și a ajuns pe locul cinci în clasament, fiind una din surprizele plăcute ale sezonului de toamnă.

Luceafărul 2010 Cluj – Vulturul Mintiu Gherlii 2 – 1

Clujenii au reușit să întrerupă șirul de victorii a Vulturului din Mintiu Gherlii, nu întâmplător, ci printr-un joc de pase foarte bine pus la punct. În prima repriză gazdele au reușit să marcheze, trecând în avantaj pe tabelă. După pauza mare, oaspeţii au restabilit egalitatea, însă elevii lui Călin Budișan au forţat din nou, iar pe finalul partidei au reușit să înscrie şi golul care le-a asigurat victoria.

Armenopolis Gherla – Somesul 2010 Apahida nu s-a disputat deoarece oaspeţii nu s-au prezentat la meci, gherlenii câştigând la “masa verde”, iar Unirea 1946 Florești – FC Ardealul Cluj a fost amânat.

CFR Dej a stat din caua numărului impar de echipe.